Güncel

Gelecek senelerde telefon fiyatları artabilir: Samsung telefon üretimini azaltıyor!

Samsung yıllık bazda telefon üretme rakamlarında azalmaya gideceğini belli ediyor. Firma geçmiş senelere oranla gelecekte daha az sayıda telefon üretecek. Bu da pazarda telefon fiyatlarının artmasına vesile olabilir. İşte detaylar!

Gelecek senelerde telefon fiyatları artabilir: Samsung telefon üretimini azaltıyor!

Kore çıkışlı Maeil Business News'in bir raporuna göre, Samsung'un 2022'de üretmeyi planladığı telefon sayısını 310 milyondan 280 milyona indirdiği bildiriliyor. Genel anlamda baktığımızda, bu hala oldukça fazla telefon demek, ancak şirketin orijinal hedefinden (kendisinin ve ortaklarının geçen yıl ürettiği bildirilen telefon sayısından) çok büyük sapmaya gittiğinin göstergesi.

Görünüşe göre bu plan, dünya ekonomisi daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşmeye hazırlanan üreticilerin eğilim gösterdiği bir durum olabilir.

Samsung'un telefon üretiminde azalmaya gitmesi telefon fiyatları etkilenir mi?

Rapora göre, düşürülen üretim hedefleri, düşük kaliteli modellerden amiral gemilerine kadar tüm ürün yelpazesindeki telefonları etkileyecek. Satış rakamları olarak baktığımızda, daha ucuz telefonların üretimini azaltmak mantıksız geliyor. Dünya ekonomisinin yaşayacağı tahmini gerileme sırasında aslında daha fazla insanın bu modellere yönelmesi bekleniyor.

Samsung gelecek yıllarda daha az telefon üretecek?

Yaşanacak böylesi bir krizde insanların durumuna baktığımızda; Düşük kaliteli telefon satın almak isteyen insanların, kesinlikle çok gerekmedikçe yeni bir tane telefon alma imkanları olmayabilir ve yüksek kaliteli telefonları olanlar da muhtemelen cihazlarını bir veya iki yıl daha fazla kullanabilirler. Ayrıca böylesi bir durumda telefon fiyatlarının bir hayli yüksek olduğu ülkemizde fiyatların daha da artması ön görülüyor.

Samsung, halen devam eden bir pandeminin, Rusya/Ukrayna savaşının (şirketin diğer pek çok üretici (Microsoft, Google, Nvidia vb) gibi Rusya'ya sevkiyatını durdurmasına neden oldu) ve sürekli artan enflasyonun etkilerini hisseden tek firma değil. Ayrıca Apple'ın, büyük olasılıkla bazı büyük yükseltmeler üzerinde çalışmasına rağmen, 2021'de ürettiğiyle aynı sayıda telefon üretmeyi planladığı için bu yıl ve gelecek yıl nispeten durgun satışlar beklediği de bildiriliyor.

Sizce dünya yeni bir ekonomik Buhrana doğru mu gidiyor? Eğer öyle ise ülkemizde ekonomik sorunların veya sıkıntıların çıkmaması için neler yapılabilir? Düşüncelerini yorumlarda belirtmeyi sakın unutmayın...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.