Güncel

Gençlerin medya tüketim alışkanlıkları!

Gençlerin medya tüketim alışkanlıkları ilk kez IPZ’12’de paylaşıldı.


Türkiye’nin en köklü interaktif pazarlama zirvesi ‘’IPZ’12’’ kapsamında düzenlenen ‘’IPZ’12 YOUTH’’ta gençlerin medya tüketimlerine dair Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı araştırması kamuoyu ile paylaşıldı. İş dünyasının interaktif pazarlamacılarla bir araya geldiği zirvenin ikinci günü gerçekleştirilen           IPZ’12 YOUTH,  gençliğin nabzını sosyal medya, müzik, diziler ve mekanlar ile tuttu. 4.300 gencin medya tüketim alışkanlıklarının deneysel çalışmalarla  incelendiği araştırmada; 4 gün boyunca 13 gencin tuttuğu eğlenceli günlükler ve 3 gün boyunca 8 gencin evine yerleştirilen kameralarla gençlerin medya tüketim alışkanlıkları, sonuçları katılımcılar ile paylaşıldı.

İnteraktif pazarlama ve ekonomi zirvesi ‘’IPZ’12’’ ikinci gününde gençliğin gücünü yanına alarak interaktif mecralara hızlı bir giriş yaptı.

Söz hakkının bu defa gençlerde olduğu oturumlarda gençlerin sosyal medya kullanımları, en çok gittikleri mekanlar, en çok dinledikleri müzikler, ‘’yıldızlaştırdıkları’’ marka uygulamaları gençler için gençlerle çalışan Youth Republic tarafından masaya yatırıldı.

Gençlik ruhunun yön verdiği IPZ’12 YOUTH’da açılış konuşması yapan Marketing Management Türkiye Başkanı Günseli Özen Ocakoğlu ve PepsiCo Güney Doğu Avrupa Kurumsal İletişim Yöneticisi Didem Şinik, sosyal medya ve marka tüketimlerinde gençlerin rolüne dikkat çekti.  3 yıldır ‘’Youth Republic’’ tarafından seçilen 400 üniversiteli genç ‘’IPZ’12 YOUTH’’ zirvesini ücretsiz izleme şansına sahip oluyor. Bu yıl da sosyal medyanın en aktif 400 genci zirve boyunca yine kendilerini sayısal verilerle anlatan oturumlarda renkli konuklarla bir araya gelme fırsatı buldu.

1348146186_youth-republic-ajans-baskani-serhat-gurcu-.jpg

1511 liseli, 1515 üniversiteli, 614 çalışmayan, 661 çalışan genç medyayı nasıl kullanıyor?

Gençler için gençlerle çalışan Youth Republic IPZ’12 YOUTH’da  gençleri yalnız bırakmadı. Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü ‘’Gençlik ve Marka Etkileşimleri: ‘Tek Gecelik İlişkilere Hazır Mısınız?’’ oturumunda Youth Republic grup şirketlerinden gençlik araştırmaları ve trendleri uzmanı Youth Insight’ın gerçekleştirdiği tüm araştırma raporlarının ana hatlarını katılımcılarla paylaştı. Çalışan gençler, Üniversiteli gençler, çalışmayan genç grubu ve liseli gençler kategorilerinde toplam 4.300 kişinin katıldığı araştırmada gençlerin medya tüketim alışkanlıklarının sayısal verileri iş dünyası ve yine gençlerle paylaşıldı. Zirvede online offline deneyimin tanımlanmasında rakamlara ve örneklere yer veren Serhat Gürcü örnek bir kanal olarak müzik ve bununla ilgili araştırmaların çarpıcı sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Gençlik pazarlamasında anahtar noktaların markalarla kurulan etkileşimle birebir bağlantısı olduğunu belirten Gürcü, medya tüketim alışkanlıkları üzerine hazırlanan raporun Türkiye’de gençliği tanımak adına atılan en büyük adımlardan biri olduğunu vurguladı.

‘Gençlik coşkusu, ‘’IPZ’12 YOUTH’’da dijital mecranın en iyi kampanyasını belirliyor.’

Gençliğin yön verdiği ‘’IPZ’12 YOUTH’’da bu yıl dijital dünyanın en başarılı kampanyalarını düzenleyen markalar da etkinlik kapsamında gençlerden not aldı. Sosyal medyada her geçen gün daha önemli bir dinamik haline gelen markaların dijital kampanyaları ‘’KARNE GÜNÜ’’nde gençler tarafından değerlendirildi. 100 genç katılımcının belirlediği en iyi markalar, gençlerin markaların dijital kampanyalarını değerlendirme biçimleri, yeni neslin dikkatini toplama yöntemlerine ve nabzını tutabilmelerine göre dijital dünyanın en başarılı kampanyaları karnelerini yine gençlerden aldı. En iyi kampanya kapsamında dijital entegrasyon kategorisinde  ‘’Tek hedef mega’’ kampanyası Renault, en iyi facebook uygulaması kategorisinde ise ‘’Çizi açlığını yatıştıramayan adam’’ kampanyası ile Ülker gençlerin elinden ödüllerini aldı.

En çok izlenen dizilerin sırrı: ‘’ diziler sosyal medyada trend olmalı’’

Gençlik ruhunun tüm hızıyla yaşandığı ‘’IPZ’12 YOUTH’’ kapsamında en çok izlenilen dizilere imza atan Tims Production’un kurucusu Timur Savcı ‘’Gençlik ve Dizi: Arkası Bugün’’ oturumunda gençler ve markalarla ile buluştu. Gençlerin izler kitle arasında en çok tercih ettikleri diziler ve bu dizilerin gençleri etkilemek için nasıl yollar izlediğine değinen Timur Savcı, bu yöntemlerin gençlik ve markaların iletişimi ile bağdaştırmanın yollarını açıkladı. Ayrıca sosyal medyanın diziler ve izlenme oranları üzerinde doğrudan etkisi olduğunu belirten Savcı, dizilerin televizyon mecrasını interaktif kullanmaları hakkında çarpıcı örnekler verdi.

Sosyal medyada gençlerin takip ettiği kişiler; neden, nasıl ve ne zaman?

Gençlerin sosyal medya kullanımları kadar sosyal medyada en çok takip ettikleri olaylar ve kişiler de IPZ’12 YOUTH kapsamında masaya yatırıldı. Dijital Youth ajans başkan yardımcısı Erhan Adsan ‘’Gençlik ve Sosyal Medya: Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızları’’ oturumda gençlerin sosyal medya davranış biçimlerini araştırma sonuçlarına dayanarak katılımcılarla paylaştı. Ersan Adsan, Youth Grup Şirketlerinden bağımsız araştırma şirketi Youth Insigth’ın araştırmasına göre lise ve üniversite genç grubunun sosyal medyada en çok ünlü radyo yorumcusu Ceyhun Yılmaz’ı takip ettiğini açıkladı. Zirvede sosyal medyanın en çok takip edileni Ceyhun Yılmaz ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiren Ersan Adsan markaların ünlü kullanımında dikkat ettikleri ayrıntıları da katılımcılarla paylaştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.