Güncel

Geri dönüştürülmüş roket uzaya gidecek!

SpaceX, NASA için geri dönüştürülmüş roketi fırlatmaya hazırlanıyor.

Geri dönüşümlü roket uzaya gidiyor!

NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu müdürü Kirk Shireman'in yaptığı açıklamaya göre geri dönüştürülmüş bir roketin fırlatılma riski, yaklaşık olarak yeni bir roketle aynı. Shireman, bu fırlatmada normal bir fırlatma kadar endişeli olacağını söyledi.

Shireman'in söylediğine göre, NASA'nın roket uzmanları geri dönüştürülmüş roketi ve iticileri detaylı bir şekilde incelediler ancak hiç bir zaman sıfır risk söz konusu değil. SpaceX daha önce üç kere geri dönüştürülmüş roketleri fırlatmıştı ancak bunlar, ticari uydu teslimlerinde kullanılmıştı. Haziran ayında SpaceX, daha önce uçmuş olan Dragon'u uzay istasyonuna taşımıştı.

Şimdi uçurulacak olan Dragon ise ilk olarak 2015 yılında fırlatılmıştı. Tekrar kullanılabilir roket fikri yeni olmasa da SpaceX, iticiler ve diğer parçaların tekrar ve tekrar kullanılmasıyla fırlatma masraflarını düşürmeye oldukça kararlı duruyor.

Önceden de olduğu gibi ilk aşama iticisi, Cape Canaveral Air Force Station'a inmeye çalışacak. Ayrıca bu fırlatma, Launch Complex 40'tan bir yıldır yapılan ilk fırlatma olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.