Güncel

Getir 38 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'nin en dinamik girişimlerinden biri olan Getir, 38 milyon dolar yatırım aldı.

Getir 38 milyon dolar yatırım aldı

Hızlı tüketim ürünleri konusunda evlere ve işyerlerine hızlı kurye ile hizmet veren ve bu alanda Türkiye'nin en büyük girişimlerinden biri olan Getir, Silikon Vadisi'nin ünlü yatırımcılarından Michael Moritz liderliğindeki fondan 38 milyon dolar yatırım aldı.

Getir 40 milyon dolar yatırım aldı

2015 yılında kurulan İstanbul merkezli Getir'in kurucusu ise Nazım Salur. Müşterilerine ekmekten suya, diş macunundan kahveye kadar her şeyi anında ulaştırma hedefiyle yola çıkan Getir, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli'de hizmet veriyor. Şirkete yatırım yapan Michael Moritz, 38 milyon doların 25 milyon dolarını kendi kişisel serveti ile yaptı.

Konuyla ilgili haber ekonomi yayını Financial Times'ın internet sitesinde de yayınlandı. Getir cephesinden henüz bu yatırım ile ilgili bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Güncelleme - 11:51

Konuyla ilgili bir basın bülteni gönderen Getir, aşağıdaki bilgileri paylaştı:

Türkiye’nin teknolojik girişimi Getir, Sir Michael Moritz’in liderliğinde bir grup yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım aldı. 2015 yılından bu yana tüm dünya için yeni bir pazar oluşturan ve uluslararası arenada da yatırımcıların dikkatini çeken Getir’e, Michael Moritz kişisel yatırım fonu Crankstart aracılığıyla 25 milyon dolar yatırım yaptı. Moritz’in ardından Brezilya ve Türkiye’den bazı yatırımcılar 13 milyon dolarlık ek fon sağladı. Getir Seri A turunu toplamda 38 milyon dolarlık yatırımla tamamladı.

Getir’in hikayesinin, ilk teknolojik girişimi BiTaksi’nin başarısı üzerine kurulu olduğunu belirten Getir Kurucusu Nazım Salur: “Getir ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği başarıları perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza destek olacak” dedi.

Moritz: Taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu

Getir’in potansiyeline inanan ve yatırım turunda liderliği üstlenen Sir Michael Moritz Getir’in iş modelini ‘Taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu’ na benzetti.

Seri A turunun gerçekleşmesini sağlayan Londra bazlı Numis Securities CEO’su Alex Ham da Getir’e ilişkin görüşlerini Financial Times’a şöyle paylaştı: “Getir’e olan dış ilginin Türkiye pazarına biraz ışık tutacağını umut ediyorum. Türkiye’de 20 tane daha Getir olmadığını bilsem de süper yetenekli bazı girişimcilerin ve gerçekten ilginç işlerin olduğunu biliyorum.”

Getir, A turunun tamamlanmasıyla birlikte süratle B turunda 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için görüşmelere başlamış durumda. Bu ek yatırım Getir’in gerek yurtiçi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacak.

Yorumlar
burak
kampanyalarıyla beni benden alan uygulama.Firmalar buraya diğer uygulamalardan daha fazla fiyat yazmakta bu bir eksi.Kullanıcılar puan verebiliyor ancak yanında yorumda belirtebilmeli.Bir kaç geliştirme yapılırsa piyasadaki dikdatör uygulamayı yıkacağını inandığım app.Hızlı ve saygılı kuryelere sahip.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.