Güncel

Wikipedia erişime açılıyor

Ülkemizde 2017 yılından bugüne kadar yasaklı siteler arasında yer alan Wikipedia kısa süre sonra erişime açılıyor.

Wikipedia erişime açılıyor

Türkiye'de 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime engelli siteler arasında yer alan Wikipedia ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Wikipedia'yla ilgili mahkeme kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na ulaşınca site tekrar erişime açılacak.

Wikipedia erişime açılıyor

Anayasa Mahkemesi'nin, Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, resmi gazetede yayımlandı. Böylece Wikipedia'nın yeniden erişime açılması için süreç başladı. Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi. Mahkemenin kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'ya iletmesiyle birlikte site erişime açılacak.

26 Aralık 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi Wikipedia'nın kapatılmasını demokratik düzene uymadığını belirterek hak ihlali olarak nitelemişti. Ancak bu kararın hayata geçirilmesi için resmi gazetede yayınlanması ve bu kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'ya ulaşması gerekiyordu. Karar Resmi Gazetede yayınlandı ve BTK'ya ulaşmasının ardından 1-2 gün içinde Wikipedia'nın Türkiye'den de erişelebilir hale gelmesi bekleniyor.

Yorumlar
yakup
bırakın millet özgür olarak sitelere girsin dolaşşın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.