Güncel

Gıda kıtlığı kapıda! Uzmanlar sadece 10 hafta yetecek kadar buğday kaldığını duyurdu

Gıda kriziyle ilgili uyarılar gelmeye devam ediyor. Ancak durum düşünülenden daha vahim. Dünyanın 10 haftalık tüketime yetecek kadar buğday stokunun kaldığı iddia edildi.

Gıda kıtlığı kapıda! Uzmanlar sadece 10 hafta yetecek kadar buğday kaldığını duyurdu

Daha önce yaklaşan gıda krizi ile ilgili birçok kez uyarı gelmişti. Global anlamda kıtlık kapıda denebilir. Bu kapsamda Tarım analiz firması Gro Intelligence'a göre, rezervlerde dünya tüketimine 10 hafta yetecek kadar buğday kaldı. Bu rakamın 2008 finansal krizinden bu yana görülen en düşük seviye olduğu da belirtildi.

Uzun süredir yaklaşan gıda kriziyle ilgili uyarılarda bulunan firma, büyüyen açlık tehdidi karşısında acilen önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Gıda kıtlığı kapıda! Uzmanlar sadece 10 hafta yetecek kadar buğday kaldığını duyurdu

buğday

Öte yandan Hindistan, geçen hafta alınan ihracatın yasağı sonrası limanlarında beklemede kalan 1,8 milyon tonluk buğdayın sevk edilmesine izin vermeyi planlıyor.

Küresel gıda kıtlığı en az küresel ısınma kadar gerçek diyebiliriz. Beklenenden daha yakında gerçekleşmesi söz konusu olan gıda kıtlığını etkileyen sebeplerden biri de Rusya Ukrayna krizi. Ukrayna'dan ürünlerin çıkışının yapılamaması ve Rusya'ya uygulanan ambargolar ile Rusya'nın bu ambargolara cevabı durumu çok daha içinden çıkılmaz bir hale sokmaya devam ediyor.

Koronavirüs ile başlayan kıtlıklar devam eden maliyet artışları ve enflasyon gibi sebepler de etklenince daha kötü bir hale geldi. Herkesin görmezden geldiği problemler büyüyerek dünya ekonomisini daha kötü hale sokmaya başladı.

Yorumlar
Mk Ultra
Buğdaysız yaşanabilir mi? Sadece meyve ve sebze yle yaşamak.
Cevapla
Mk Ultra
Covid 19 sonrası Ukrayna ve Rusya savaşı ekonomik sıkıntılar derken buğday sıkıntısı veee monkeypox göründü. Kovid 19 maymun çiçeğine bulaştı ortaya değişik bir şekilde insanlara bulaşıyor dünya nufusu büyük tehdit altında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.