Güncel

Google ana şirketi Alphabet ilk kez rekor seviyede gelir elde etti! İşte o rakam

Google geçtiğiz yıl rekor gelir elde ettiğini duyurdu. Pandemi ya da çip sıkıntısından etkilenmeyen şirket rekor seviyelerde rekor duyurdu. İşte tüm detaylar.

Google ana şirketi Alphabet ilk kez rekor seviyede gelir elde etti! İşte o rakam

Google ana şirketi Alphabet, 2021'de devam eden koronavirüs pandemisinden veya küresel tedarik zinciriyle ilgili devam eden sorunlardan hiç etkilenmeyerek yıllık gelir olarak yeni bir rekor kırdı. 2021 yılının tamamı için şirket, gelirinde yıldan yıla yüzde 41 artışla 257 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2021'in dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla 75.3 milyar dolar gelir bildirdi. Alphabet ilk kez 200 milyar dolarlık yıllık gelir elde etti.

Google ana şirketi Alphabet ilk kez rekor seviyede gelir elde etti! İşte o rakam

Alphabet ve Google CEO'su Sundar Pichai, "4. çeyrekte, milyonlarca işletmenin gelişmesine ve yeni müşteriler bulmasına yardımcı olan reklamcılık işimizde devam eden güçlü bir büyüme, tedarik kısıtlamalarına rağmen Pixel telefonlarımız için üç aylık bir satış rekoru ve Bulut işimiz güçlü bir şekilde büyümeye devam etti" dedi.

Google son çeyrekte 61.24 milyar dolarlık reklam geliri elde etti. Apple, geçen yıl iOS'ta gizlilik değişiklikleri yaptı ve kullanıcıların, uygulamaların kendilerini diğer uygulamalarda ve web sitelerinde izlemesine izin vermek isteyip istemediklerini seçmelerini gerektirdi. Uygulama İzleme Şeffaflığı, birçok reklamverenin reklamları kullanıcılara hedefleme yeteneğini etkiledi. Y eni iOS ayarlarından Ekim ayında  Facebook (şimdi Meta), Twitter, Snapchat ve YouTube'un 2021'in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar gelir kaybetti.

Ancak Google, arama trafiği ve YouTube üzerinden kendi verilerini topladığı için iOS değişikliğinden daha az etkilendi. Şirket, yalnızca 2021'in dördüncü çeyreğinde YouTube reklamlarından 8.63 milyar dolar gelir elde etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.