Güncel

Google, Android 13 Developer Preview 2'yi yayınladı!

Google, şubat ayında duyurduğu zaman çizelgesine uygun olarak Android 13'ün ikinci geliştirici önizlemesini sunuyor. İşte yeni güncelleme ile ilgili tüm detaylar.

Google, Android 13 Developer Preview 2'yi yayınladı!

Geçen ay Google, Android 13'ün ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Bugün şirket, Şubat ayında duyurduğu zaman çizelgesine uygun olarak Android 13'ün ikinci geliştirici önizlemesini yayınlıyor. Bundan sonraki adım, Nisan ayında gelecek olan ilk beta olacak.

Daha sonra Mayıs'ta ikinci bir beta, Haziran'da üçüncü bir beta, Temmuz'da dördüncü bir beta ve ardından nihai sürüm gelecek. Her zamanki gibi Google, bunun için belirli bir ay bile vaat etmiyor, ancak geçmiş Android 13'e bakılırsa, desteklenen Pikseller için Ağustos, Eylül veya Ekim aylarında mevcut olması söz konusu.

Google, Android 13 Developer Preview 2'yi yayınladı!

google

Android 13 artık bir uygulamadan bildirim göndermek için yeni bir zaman izni soruyor. Bu da, Android 13 ile hedeflenen uygulamaların size anında iletme bildirimleriyle spam göndermeden önce bildirim izni istemesi gerekeceği anlamına geliyor.

Uygulamalar ayrıca daha önce verilen ve artık gerekmeyen izinleri eski sürüme geçirerek kullanıcı gizliliğini koruyabilecek. Tabii ki bunu gönüllü olarak uygulamak geliştiricilere kalmış.

Bu sürümde, geliştirilmiş Japonca metin kaydırma, fonetik harf girişi yöntemleri için metin dönüştürme API'leri gibi güncellemeler sunulacak. Android 13 artık "Bluetooth classic"in yerini alacak yeni nesil kablosuz ses olan Bluetooth LE Audio için de destek kazanıyor. Pil ömründen ödün vermeden HiFi ses için tasarlanmıştır ve kullanıcıların arkadaşları ve aileleri ile ses paylaşmasına ve yayınlamasına, hatta bilgi, eğlence veya erişilebilirlik için kamu yayınlarına abone olmasına olanak tanıyacak.

Android 13 ayrıca MIDI 2.0 donanımını USB aracılığıyla bağlama yeteneği de dahil olmak üzere MIDI 2.0 standardı için destek ekleyecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.