Güncel

Google Asistan her şeyi dinleyecek!

Google Asistan, gelecek yeni bir güncelleme ile etraftaki her şeyi etkinleştirilmeden dinleyebilir hale gelecek.


Genellikle, Google Asistan ürünlerinin "Hey, Google" gibi bir "uyandırma kelimesi" ile etkinleştirilmesi gerekir. Şu an Google, kullanıcının isteğini algıladığı anda Google Asistan'ı etkinleştiren akıllı ekranı Next Hub Max için donanım yazılımı üzerinde çalışıyor.

Ancak, Google'ın ses asistanını, kullanıcıların bir şey söylemek zorunda kalmadan etkinleştirmesini istiyor gibi görünüyor. Jan Boromeusz tarafından ortaya çıkan yeni özellik, kullanıcının varlığını tespit etmek için kamerayı kullanıyor olabilir.

Google Asistan yakında her şeyi duyabilecek!

Bir kişinin yaklaşıp yaklaşmadığını belirlemek için Nest cihazının hoparlörlerini ve mikrofonlarını kullanan Nest Hub Max’in yerleşik ultrason sensörlerini kullanıyor olabilir. Nest’in ultrason algılaması, duyulamayan ultrasonik titreşimler yayarak cihazın önünden yaklaşık 1,2 m'lik bir menzile sahip.

Şirket ayrıca, Ultrason Algılama özelliğinin Nest Hub Max ekranlarındaki kamera ile birlikte kullanılabileceğini söylüyor.

Google, yüz tanımaya kayıtlı ve kişiselleştirme ayarı açık olan kullanıcıların yüz tanıma gerçekleştiğinde bildirim alacağını belirtti. Yüz tanımayı kullanmayan fakat bildirimleri ve kişiselleştirmeleri açık olan kullanıcılar için ise, ultrason algılama özelliğinin yakınlarda bekleyen bildirimleri göstereceğini ekledi.

Google, özelliğin nasıl çalıştığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Bu, Google'ın üzerinde çalıştığı, asistanının kullanıcılar tarafından etkinleştirilmeden dinlediği tek geliştirme değil. Web devi kısa süre önce Android platformunda, telefonlarının belirli ev seslerini duyduğunda kullanıcılara bildirim gönderecek yeni bir güncelleme yayınladı.

Bu özellik, artık duman alarmlarını, yangın alarmlarını, sirenleri, ağlayan bebekleri, kapı zillerini, havlayan köpekleri, akan suyu, kapıları çalan insanları ve daha fazlasını duyabilen canlı bilgi işleme işlevine bir erişilebilirlik güncellemesi olarak geliyor.

Ağustos ayında Google ayrıca yanlışlıkla bazı Home akıllı hoparlörlerini güncelledi, böylece cam kırılması, hava kompresör tankı ve alarm gibi ses çıkaran diğer yüksek perdeli sesler gibi pasif sesleri dinleyebildi.

Bu tür özellikler daha fazla güvenlik sağlarken, ortam izleme kullanımı nihayetinde Google ürünlerinin yalnızca bir uyandırma kelimesiyle etkinleştirilmek yerine çevrelerini sürekli olarak dinlemelerine yol açabilir.

Yorumlar
yani yani
Türkiye'de bu özellik bulunmasın allahım bu özelliğe Türkiye'de engel ol yarabbi. amin diyen cevap yazsın
Cevapla
mmmmmm
Benimki android 4.2.2 sürümü google asistan yok bende benimki aralık 2013 model samsung galaxy trend plus yaaani
Cevapla
Emir
Böyle bir şey olursa valla şikayet ederim adrodi
Cevapla
Bekar Adam
Bu programın geliştirilmesi istemedimiz kişerin internetimiz açıkken hackerları kullanarak ailesel konuşmalarımızı dinlemek istemesi için olabilir.
Cevapla
mmmmmm
Artik seni kullanmak istemiyorum dersin google asistana biter
Emir
Aynen
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.