Güncel

Google BERT algoritması kullanıma sunuldu

Google'ın geçen yıl duyurduğu ve BERT ismini verdiği arama algoritması kullanıma sunuldu. BERT önemli yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Google BERT algoritması kullanıma sunuldu

Belli dönemlerde arama algoritmasında değişikliklere giden Google, BERT adını verdiği yeni güncellemesini yayına aldı. Bir dizi yenilik ve yapay zeka destekli öğrenme algoritması sunan güncelleme önümüzdeki günlerde tüm dünya çapında kullanılmaya başlanacak.

Google BERT algoritması kullanıma sunuldu

Uzun adıyla 'Bidirectional Encoder Representations from Transformers' kısa adıyla da BERT olan yeni güncelleme karmaşık öğrenme algoritmalarının bir arada kullanımını içeriyor. Makine öğrenimini site içeriklerinin dili ile eşleştirip ona özel sonuçlar sunmaya çalışan yeni algoritma derin öğrenme özelliklerine de sahip.

Yapılan açıklamalara göre bu yeni teknoloji isteyen herkese soru cevap sistemi geliştirmesini de sağlıyor. Öğrenebilir bir algoritma olan BERT, kullanıldıkça daha iyi çalışmaya başlıyor. Örneğin bir sayfadaki içeriği analiz eden BERT, içerik zayıfsa ya da özel olarak SEO için hazırlanmışsa bunu algılayabiliyor ve kullanıcı içeriği geliştirdikçe bunu arama sonuçlarına daha fazla ekler hale geliyor.

Ses kayıtları da aramalara dahil ediliyor

BERT ile gelen önemli bir güncelleme ise Siri ve Alexa gibi sesli asistanlar tarafından yapılan aramaların da algoritmaya dahil edilmesi oldu. Bu da insanların yapay zeka ile yaptıkları iletişimin de Google tarafından dikkate alınacağı anlamına geliyor.

BERT Türkiye'de işe yarayacak mı?

Yani Google algoritması yeni güncelleme ile daha akıllı hale geliyor. Bu da özellikle içerik geliştiriciler için daha doğal ve özgün içerik üretmek gerektiği anlamına geliyor. Türkiye gibi gerekli gereksiz bir çok içeriğin internette bulunduğu ve bunların Google algoritmasını kandırabildiği bir ülkede yukarıda yazdıklarımız ne kadar işe yarayacak hep beraber göreceğiz.

Uzmanların yorumlarına göre bu yeni değişiklikten en fazla etkilenen siteler alakasız kelimeler için arama motoru optimizasyonu yapanlar olacak. Zira yeni algoritma (teorik olarak konuşursak) alakasız içerikleri anlayabilecek.

Yeni algoritma aynı zamanda orijinal içeriklerin daha fazla önemli hale gelmesini sağlayacak. Bu da çeviri metinler yerine orijinal içeriklerin öne çıkmasını sağlayacak önemli bir etken olacak.

Türkiye'de de kullanıma sunuldu

Google'a yakın kaynakların yaptığı açıklamaya göre BERT algoritmasını Türkiye'de de kullanıma sunuldu. Ancak daha önceki algoritmalarda olduğu gibi istisnalar ve SEO kurallarının tam tersi olarak yazılan makalelerin üst sırada çıkması gibi durumlar BERT'te de yaşanacak mı hep beraber göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.