Güncel

Google bu kez ABD'de yargılanabilir!

Google, Avrupa'nın yanı sıra ABD'de de Android Antitröst soruşturma kapsamına alınabilir.

Google bu kez ABD'de yargılanabilir!

Google, gelecekte ABD'de yeni bir dava ile karşı karşıya kalabilir. Arama devini bekleyen iki davadan ilki arama sonuçlarıyla ikincisi ise Android işletim sistemini kapsıyor.

Bloomberg'den edinilen bilgilere göre, ABD makamları Google'ın Android konusunda herhangi bir yolsuzluklar yapıp yapmadığını doğrulamak için çalıştıkları söyleniyor. Google'ın şu an Avrupa'da antitröst suçlamaları ile soruşturma kapsamında olduğu biliniyor. Aynı soruşturmanın bir benzeri içinde Google, ABD'de soruşturma kapsamına alınabilir. Google'ı en çok zorlayacak suçlamaların başında kendi Android uygulamaları desteklemek için mobil alandaki hakimiyetini kötüye kullanması geliyor. Bildiğiniz gibi Google, Android işletim sistemini kullanmak isteyen rakip firmalara kendi uygulamalarını sistemde  yer vermesi karşılığında izin veriyor. Bu da Google'ın akıllı telefon şirketlerini bu noktada zorladığını gösteriyor. Ayrıca Google'ın arama sonuçlarında yaptığı ihlallerde soruşturma kapsamında yer alıyor.

1443214607_img20150925235436.jpg

Antitröst yasaları, piyasadaki haksızyada tekelci sayılan uygulamaları kısıtlayan yasalardır. Firmalararası rekabet koşullarını çeşitli yasalar aracılığıyla korumaya yönelik en uzun ömürlü politika, ABD'de uygulanmakta ve bu durum Google 'ı zorlayacağa benziyor. Haber henüz resmi olarak doğrulanmış değil ancak Bloomberg kadar önemli bir gazetenin bunu bildiriyor olması iddiaların doğru olabileceği  gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.