Google bu sefer başına büyük bir bela aldı!

Google'ın dünya genelinde arama sonuçlarında ilk önce kendi hizmetlerini ön plana çıkardığı ve rekabete zarar verdiği iddialarıyla karşı karşıya.

Google bu sefer başına büyük bir bela aldı!

Google, iddia edilene göre rekabete izin vermiyor. Arama sonuçlarında ilk önce kendi hizmetlerini öne çıkarıyor. Ayrıca varsayılan arama motoru olarak sadece  Google'ın sesli asistanının kullanılması sağlanıyor. 

Söz konusu durumlar yüzünden Google, ABD'nin 38 eyaletinden ortak olarak açılan davalarla karşı karşıya kalmış durumda. 

Google bu sefer başına büyük bir bela aldı!

Google, iddialara göre dünya çapında arama sonuçlarını sunarken rakiplerine zarar veriyor ve öncelikli olarak kendi hizmetlerini ön plana çıkarıyor. Bu durumdan zarar gördüğünü iddia eden ve karşı çıkanlar ise ortak olarak Google'a dava açtı. 

Dava başvurularında, Google'ın tekel olmayı amaçladığı ifade ediliyor. Evraklarda yer alan diğer bilgilere göre Google, rakiplerini bu rekabetin dışında tutup, ortadan kaldırarak tüketicileri kendine mahkum bırakmak istiyor.

Google bu sefer başına büyük bir bela aldı! - Resim : 1

Açılan davalar sonucunda Google'dan ise açıklama gecikmeden yapıldı. Mahkeme sürecine katkı sağlamaya hazır olduklarını belirten Google, büyük şirketlerin incelenmesinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca davanın amacının tekelcilik olmadığını savunan Google, istenilen ayarlamaların yapılmasıyla birlikte tüketicilerin aramak istediklerini doğrudan bulmalarının zorlaşacağını ifade ediyor.

Açılan yeni davaların ise, Ekim ayında ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan ve doğrudan Google'ı hedef alan başka bir davayı destekleyeceği düşünülüyor. Davaların sonucunun ise ne olacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.