Güncel

Google bugün 16. yaşını kutluyor

Google kendi doğum günü için Doodle hazırladı.

Google bugün 16. yaşını kutluyor

16 sene önce Stanford Üniversitesi öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google, 27 Eylül’de kendi doğum günü için Doodle hazırladı. 

4 Eylül 1998 yılında özel bir şirket olarak kurulan ve 19 Ağustos 2004 yılında halka arz edilen Google, bu süreçte Google'ın büyümesine önemli bir katkı sunan Eric Schmidt ile yollarını birleştirdi. Kuruluşundan itibaren misyonu tam olarak “dünyadaki bilgiyi organize etmek, bunu evrensel  olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir. Resmi olmayan sloganı ise ”Don’t be evil” (kötü olma)dır. Bu slogan Google mühendisi  Amit Patel tarafından bulunmuş ve Paul Buchheit tarafından desteklenmiştir.  Şirketin merkezi Mountain View, California’dadır.

1411792164_1.jpg

Google dünya çapında bir milyondan fazla sunucuyla çalıştığı tahmin edilmekte. Bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcılara Google tarafından oluşturulan gün başına yirmi dört petabayt olduğu bilinmekte. Gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklık zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket ;Orkut, Google Buzz, Google+ gibi sosyal ağ araçları, elektronik posta hizmeti için Gmail, web tarayıcısı olarak Google chrome, Fotoğraf görüntüleme ve düzenleme için Picasa ve anlık mesajlaşma için Google Talk gibi uygulamaları masaüstüne kadar gelmiştir.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak “google.com”u listelemektedir. Youtube,Blogger, Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi(google.co.in, google.co.uk vb.) ise en çok ziyeret edilen siteler arasında yer almakta. Şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.