Güncel

Google çalışanları adeta baş kaldırdı!

The Washington Post'ta yayınlanan yeni bir habere göre, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana Google’ın ABD’de hizmet sunan kafeteryalarında çalışan 4.000 kişi sendikalara katıldı.

Google çalışanları adeta baş kaldırdı!

Habere göre, "Google'daki toplam gıda hizmetleri çalışanlarının yaklaşık %90’ı" artık sendikalı.

Bu sayı, şirketin kafeteryalarında, birçok meslektaşı gibi, tam zamanlı çalışanlarla aynı faydaları almayan sözleşmeli işçiler tarafından ezici bir şekilde istihdam edildiğinden özellikle önemli. Şirket genelindeki yöneticiler, son aylarda daha yüksek ücretler ve artan korumalar için baskı yaptı.

Google'ın ABD, Atlanta ofisindeki kafeterya çalışanları, yakında sendikalı işçiler arasına katılan son kişiler olabilir. Türkiye’de de faaliyet gösteren Sodexo adlı firmada çalışan işçilerin, yöneticilerine sendikalaşmayı planladıklarını söylediği ve Sodexo'nun, işçilerin “çoğunluğu” desteklemesi halinde hareketi engellemeyeceklerini söylediği bildirildi.

Google çalışanları adeta baş kaldırdı!

Resmi bir anlaşmaya ne zaman varılacağı belli değil, ancak Google'ın kafeterya çalışanlarını temsil eden sendika Unite Here'ın bir sözcüsü The Post'a "bir sendika sözleşmesi üzerinde hızla bir anlaşmaya varabileceklerinden umutlu olduklarını" söyledi. Google'daki diğer kafeterya çalışanları, Unite Here'a katıldıktan sonra şimdiden önemli faydalar gördü.

The Post'a göre, "Bir Google kafeteryasındaki ortalama bir sendikalı işçi saatte 24 dolar kazanıyor, sağlık sigortası için neredeyse hiç ödeme yapmıyor ve bir emeklilik planına erişimi var." Buna karşılık, Atlanta'daki Sodexo işçileri saatte 15 dolar kazanıyor ve sağlık sigortası için "yüzlerce" harcayabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.