Google Fotoğraflar için beklenen yenilik nihayet geliyor

Google, bir süredir Android kullanıcılarının Fotoğraflar uygulamasında kilitli klasörler oluşturmasına izin veriyor ve onlara hassas görselleri ve ekran görüntülerini meraklı gözlerden koruma seçeneği sunuyor.

Google Fotoğraflar için beklenen yenilik nihayet geliyor

Artık teknoloji devi, uygulama için kullanıcıların kilitli klasörlerini yedeklemelerine olanak tanıyan ve böylece içinde kayıtlı dosyalara herhangi bir cihazdan erişebilmelerini sağlayan bir güncelleme yayınlamaya başladı. Ayrıca kullanıcılar artık iOS ve web'deki Fotoğraflar uygulamasından ( Pixel'e özel olarak başlayan bir özellik) kilitli klasörlere erişebilir ve bunları ayarlayabilir. Bu, kullanıcıların bu özelliğin keyfini çıkarabilmeleri için artık bir Android cihazına bile ihtiyaç duymayacakları anlamına geliyor.

Bilgilerinizi tazelemek amacıyla: kullanıcılar Fotoğraflar uygulamasının Yardımcı Programlar bölümüne giderek kilitli bir klasör oluşturabilir. Daha sonra potansiyel olarak birden fazla özelliğe ait "kartlar" görecekler ve burada güvende tutmak istedikleri herhangi bir görüntü için doğrudan kilitli bir klasör oluşturabilecekler. İşlemi tamamladıktan sonra klasörü yedekleyip yedeklememeyi seçebilirler.

Google Fotoğraflar için beklenen yenilik nihayet geliyor

Ayrıca, bir görsele uzun basarak ve ardından sol üst köşede görünen onay kutularını işaretleyerek galerilerinden kolayca daha fazla görsel ekleyebilirler. Kilitli klasörlere gönderilen tüm görüntülere başka hiçbir yerden erişilemeyecek ve kullanıcılar bunlara yalnızca cihazlarının şifresini veya biyometrik kimlik doğrulamasını kullanarak kimliklerini doğruladıktan sonra erişebilecek.

Google ayrıca Fotoğraflar uygulaması için basitleştirilmiş bir ayarlar sayfası sunmaya başladı. Kullanıcılar hesap simgelerini tıklayıp ayarlar sayfasını kontrol ettiklerinde artık yeni gizlilik, yedekleme, paylaşım ve bildirimler bölümlerinde gezinerek aradıklarını bulmalarını kolaylaştıran yeni bir düzen görecekler.