Google gizlilik politikasını güncelledi

Google, AI modellerini eğitmeye yardımcı olmak için herkese açık verileri kullanabileceğini belirtmek için gizlilik politikasını güncelledi.

Google gizlilik politikasını güncelledi

Teknoloji devi, hafta sonu politikasında yer alan bir ifadeyi; "yapay zeka modellerini" "dil modelleri" olarak değiştirdi. Ayrıca "Google Translate, Bard ve Cloud AI yetenekleri" gibi eksiksiz ürünler oluşturmak için halka açık bilgilerin kullanılabileceğini de belirtti. Google, politikasını güncelleyerek, insanların çevrimiçi olarak herkese açık olarak yayınladıkları her şeyin Bard'ı, onun gelecekteki sürümlerini ve Google'ın geliştirdiği diğer üretken yapay zeka ürünlerini eğitmek için kullanılabileceğinin bilinmesini ve bunun netleşrmesini sağlıyor.

Eleştirmenler, şirketlerin AI kullanımı için büyük dil modellerini eğitmek için çevrimiçi olarak yayınlanan bilgileri kullanmalarıyla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Google gizlilik politikasını güncelledi

Son zamanlarda, OpenAI aleyhine, GPT modellerini önceden izin almadan eğitmek için "çalınan özel bilgiler" de dahil olmak üzere "internetten büyük miktarda kişisel veriyi" kazımakla suçlanan bir toplu dava açıldı. Search Engine Journal'ın belirttiği gibi, gelecekte daha fazla şirket kendi üretken AI ürünlerini geliştirdikçe, muhtemelen çok sayıda benzer dava göreceğiz.

Dijital çağda halka açık meydanlar olarak kabul edilebilecek web sitelerinin sahipleri de üretken yapay zeka patlamasını önlemek veya bundan kar elde etmek için adımlar attı. Reddit, API'sine erişim için ücret almaya başladı ve bu bazı üçüncü taraf istemcilerin hafta sonu kapanmasına neden oldu. Bu arada Twitter, "aşırı düzeyde veri kazıma ve sistem manipülasyonunu ele almak" için bir kullanıcının günde görebileceği tweet sayısına bir kısıtlama getirdi.