Güncel

Google ilk kez YouTube'dan ne kadar kazandığını açıkladı

Google tarihinde İlk kez YouTube'dan elde ettiği geliri resmi olarak açıkladı.

Google ilk kez YouTube'dan ne kadar kazandığını açıkladı

Teknoloji şirketi Google'ın da çatısı altında bulunduğu Alphabet, 2019 yılının mali sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar içinde ilk kez Google'ın YouTube'dan elde ettiği gelir de resmi olarak duyuruldu.

Google ilk kez YouTube'dan ne kadar kazandığını açıkladı

Açıklanan rakamlara göre popüler video paylaşım sitesi YouTube, ayda 1 milyar doların üzerinde reklam geliri elde ediyor. Sitenin 2019 yılı içindeki toplam geliri ise 15 milyar dolar oldu. Ancak açıklanan bu rakamlar Alphabet yatırımcılarını pek mutlu etmemiş gibi görünüyor. Rakamların açıklanmasıyla beraber şirketin hisselerinde yüzde 4'e ulaşan düşüşler meydana geldi.

Alphabet CEO'su Sundar Pichai tarafından açıklanan rakamlara göre YouTube'un son çeyrek geliri 4.72 milyar dolar oldu. Bu rakamlara YouTube TV gibi reklam dışı gelirlerin dahil olmadığı da belirtiliyor.

Alphabet'in toplam geliri ise yüzde 17,3 oranında artarak 46 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın beklentilerin altında kaldığını da belirtelim. Zira bu rakam 2015 yılından bu yana en kötü dördüncü çeyrek sonucu oldu.

Öte yandan Google'ın bulut hizmetlerinden elde ettiği gelir son çeyrekte 2.61 milyar dolar oldu. 2019 yılının toplam rakamı ise 8.92 milyar dolar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.