Güncel

Google IO 2014'te bizleri hangi yenilikler bekliyor?

Google'ın her yıl düzenlediği Geliştiriciler Konferansının ayrıntıları bu haberde

Google IO 2014'te bizleri hangi yenilikler bekliyor?

Google'ın her yıl düzenlediği Geliştiriciler Konferansı Haftası bir bayram havasında geçmektedir. Yeni ürünler ve yenbi yazılımların tanıtıldığı, eğlenceli yarışmaların düzenlendiği bu etkinlik kapsamında tüm dünyadan 3.parti geliştiricler ve öğrenciler Google Kampüsünü doldururlar. 

1403685216_googlecampus2cropped.jpg

Bu yıl füzenleencek etkinlikte ise Google'ın bizler için hazırladığı sürprizleri önceden sizlere tanıtmak istedik. Google öncelikle yeni nesil Android işletim sisteminin yansımasını bizlere tanıtacak. Android 5.0 mı yoksa Android 4.5 olarak mı adlandırılacağı tam olarak bilinemeyn bu yeni sürüm ile ilgili bilgiler geldikçe sizlere daha ayrıntılı haberler sunmaya devam edeceğiz.

Wearables

Google'ın giyilebilir teknolojiler için geliştirdiği bu yazılımın en önemli özelliği Android'in hantallığını akıllı saatlerde yaşamamamızı sağlamaktadır. Geçtiğimiz Mart ayında tanıttığı bu işletim sistemi ile Google kullanıcıların çok farklı işlevleri kullandıkları giyilebilir teknolojiler ile yapabilmesini amaçlamaktadır. LG ve Motorola'nın kullanmaya başladığı bu işletim sistemini Samsung'un da denemeye başladığı gelen bilgiler arasındadır. Google bu etkinlikte Wearables'in tüm detaylarını program geliştiricilere ve bizlere dağıtacaktır.

1403685636_introducing-android-wear-developer-preview-youtube-09-001265-710x426.jpg

Bundan sonraki sayfalarda Google Etkinliğinin diğer sürprizlerini anlatmaya devam ediyoruz

Yeni Nexus Tableti ve Android Sürümü

Google öncelikle yeni nesil Android işletim sisteminin yansımasını bizlere tanıtacak. Android 5.0 mı yoksa Android 4.5 olarak mı adlandırılacağı tam olarak bilinmeyen bu yeni sürüm ile ilgili bilgiler geldikçe sizlere daha ayrıntılı haberler sunmaya devam edeceğiz.

Yeni nesil Nexus 9 inç tablet ise özellikleri ile dünyanın en hızlı tableti olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Nvdia'nın performans canavarı 64 bit K1 işlemcisi ile gelecek bu tabletin tam özellikleri ise şu şekilde sıralınıyor.

  • Nvidia K1 64 bit işlemci
  • 8.9-inç, 2048 x 1440 (281ppi), 4:3 en boy oranı
  • 2 GB Ram
  • 16 / 32 GB hafıza 
  • Öne bakan Stereo haporlör sistemi
  • Önde 3 megapiksel, arkada ise 8 megapiksel OIS destekli kamera
  • Boyutlar 226.3 x 151.9 x 7.9 mm 418 gram ağırlık

1403686152_nexus-8-volantis-leak.png

Quantum Paper

Bu proje uzun zamandır konuşulan ama tam olarak ne olduğu anlaşılamayan bir çalışma oldu. Tüm Google servislerinin masa üstünde olan bir program vasıtasıyla tek bir arayüz üzerinden kontrol edilebileceği belirtilen bu uygulama Google Geliştiricler konferansının en çok merak edilen tanıtımlarından biri olacak.

1403686324_quantum-paper-google-design.png

Android TV

Bu özellik ülkemizde kullanılmıyor olsa da Google'ın kendi ekosistemini yaratması amacına hizmet eden bu servisin yeni özellikleri ile kullanıcıların daha fazla eğlenceli zaman geçirmesi için yapıldığını belirtelim. Google TV'den memnun olmayanların bu servisten oldukça memnun kalacakları belirtilse de bu tarz servislerin iTunes'u yakalaması yada geçmesi mümkün değilmiş gibi görünüyor.

1403686553_android-tv-1-710x404.png

Google Auto Link

Apple'ın geçtiğimiz yıl iOS 7 ile birlikte tanıttığı iOS in the Car projesi bu gün Car Play olarak neredeyse tüm üreticiler tarafından kabul görmüş ve kullanılmaya başlanmış bir duruma gelmiştir.

Google'da kendi servisleriyle güçlendirdiği Google Auto Link'i bu yıl kullanıcılara dağıtmayı planlıyor. Bu konuda 1 yılcık kadar geciken Google'ın tüm pazarı Apple'a kaptırmamak için elinden geleni ortaya koyacağına inanılıyor. 

1403686761_audi-infotainment.jpg

Google'ın iOS 8'e büyük göndermeler yapacağı ve Apple ile olan rekabetinde öne geçmek için tüm teknolojilerini sergileyeceği Google IO 2014'te ki gelişmeleri sizler için takip ediyor olacağız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.