Google Play Store beklenen özelliği sonunda alıyor

Google, Play Store özelliğine Kasım ayından itibaren yeni bir güncelleme ekleyecek. İşte detaylar.

Google Play Store beklenen özelliği sonunda alıyor

İster Android ister iOS kullanıcısı olun, cihazınıza bir uygulama indirip indirmemeye karar vermeden önce kullanıcı incelemelerine ve derecelendirmelerine bakma gereği duyabilirsiniz. Bu puanlamaları herkes için daha kullanışlı hale getirme umuduyla Google, Play Store'da iki ince ayar yapmayı planlıyor.

Kasım ayından itibaren, göreceğiniz derecelendirmeler, yaşadığınız yere göre belirlenecek. Örneğin, cihazınız Japonya'ya kayıtlıysa, önce diğer Japon kullanıcıların indirmek üzere olduğunuz uygulama hakkında ne düşündüklerini göreceksiniz.

Google Play Store puanlamaları konuma göre belirlenecek

Google Play Store beklenen özelliği sonunda alıyor - Resim : 1

Önümüzdeki yılın başlarında Google, ister telefon, tablet, katlanabilir cihaz, Chromebook veya akıllı saat olsun, kullandığınız cihazı daha iyi yansıtmak için Play Store derecelendirmelerine daha fazla ince ayar getirmeyi planlıyor. Şirket, değişiklik hakkında "Bu, kullanıcılara kullandıkları cihaz için bekleyebilecekleri deneyim hakkında daha iyi bir izlenim verecek" ifadelerini kullandı.

Kısmen, Google bu ince ayarları geliştiricilere yardımcı olmak için yapıyor. Belirli bir uygulamanın belirli bir alanda aldığı derecelendirmenin, uygulamanın küresel algısını etkilediği bir durumdan kaçınmak istiyor. Söz konusu özellik, uygulamalarda hata belirlemede de faydalı olacak. Bazen uygulamalarda sadece bölgesel hatalarla karşılaşılabiliyor. Yeni konuma göre puanlama sistemiyle bunlar daha kolay farkedilecek. Ayrıca, mevcut hataları daha uygulamayı indirmeden görmeniz de böylece mümkün olacak. Yeni güncelleme devrimsel nitelikte olmasa da çoğu açıdan kullanışlı olacak diyebiliriz.