Amazon sahte yorumlar için harekete geçti

Amazon'da satın aldığınız tamamen gerekli (ve bazen de pek gerekli olmayan) şeylerin değerlendirmeleri size çok fazla kopyala yapıştır gibi görünüyorsa bunun aslında çok iyi bir nedeni var: sahte incelemeler çok fazla ve insanlar bunları yayınlamak için para alıyorlar.

Amazon sahte yorumlar için harekete geçti

Amazon, sahte ürün incelemeleri yayınlamak isteyen alıcılar için nakit veya mal koordine eden 10.000'den fazla Facebook grubunun yöneticilerine pazartesi günü dava açtığını duyurdu. Küresel gruplar, sözde sahte yorumcuları işe almaya hizmet ediyor ve Amazon'un ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Japonya ve İtalya'daki çevrimiçi mağazalarında faaliyet gösteriyor.

Amazon sahte yorumlar için harekete geçti

10.000 Facebook grubu kulağınıza çok geldiyse, bunun Amazon'un 2020'den beri Facebook'a bildirdiği grupların toplamı olduğunu söylemekte yarar var. Şirket, geçmişte yapılan yasal işlemlerin etkili olduğunu ve "birden fazla büyük inceleme komisyoncusunu kapattığını" belirtiyor, ancak yine de bunun önünü alamamış gibi görünüyor. Şirket 2015'ten beri insanları bunun için dava etmeye devam ediyor.

Amazon, "kötü aktörleri belirlemek ve bu dolandırıcılar tarafından yaptırılan ve Amazon'un ileri teknolojisi, uzman araştırmacıları ve sürekli izlemesi tarafından henüz tespit edilmemiş olan sahte incelemeleri kaldırmak" için keşif sürecinden yararlanacağını söylüyor.

İzleme sürekli olabilir, ancak binlerce ve binlerce gayri meşru incelemenin ürünleri her gün tüm dünyada çevrimiçi perakendecinin devasa dijital vitrinine ittiği de bir gerçek.