Google Tensör çip Geekbench'de görüntülendi!

Google, ilk çiplerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu haberimizde çipleri yakından inceliyoruz.

Google Tensör çip Geekbench'de görüntülendi!

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro telefonları, bu yıl Ekim ayında resmi olarak piyasaya sürülecek ve yeni nesil akıllı telefonlar Google Tensor çipi ile donatılacak. Bu yeni çip yapay zeka teknolojisini destekleyecek. Ses tanımayı, fotoğraf ve videoların işlenmesini de iyileştirecek.

Google Tensor çipinin özellikleri

Google, Tensor çipinin Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'yu bugüne kadarki en hızlı, en akıllı ve en güvenli Pixel telefonu yapacağını söyledi. Hepimizin bildiği gibi bundan önce tüm Google Pixel telefonları Qualcomm tarafından geliştirilen işlemcileri kullanıyordu ancak bu Pixel serisi telefonların Qualcomm Snapdragon çipinden ilk çıkışı olacak.

Google Tensör çip Geekbench'de görüntülendi! - Resim : 1

Pixel 6 Serisi telefonların tasarımı, renkleri ve özellikleri duyurusunda Google, Tensor çipinin herhangi bir özel parametresini açıklamadı. Google telefonlarına donanım ve yazılım iletişimini üzerinde tam kontrol sağlayacak olan Tensor Çipinin daha iyi görüntü işlemeye ve daha fazla özelliğe yol açabileceği söyleniyor.

Son zamanlarda, Google Tensor çipi spesifikasyonları Geekbench performans testi sitesi aracılığıyla açıklandı. Google Tensör çipinin, 2.8Ghz saat hızına sahip iki Arm Cortex-X1 çekirdeği kullandığını ortaya koyuyor. Her iki telefonda da iki Arm Cortex-X1 yüksek performanslı çekirdek kullanılacak. Bu işlemci Snapdragon 888 ve Exynos 2100'e göre iyi bir performans artışı sağlayabilir. Diğer çekirdekler arasında iki adet 2.25GHz ve dört adet 1.8GHz hızında enerji tasarruflu çekirdek ve Mali-G78 GPU bulunacak.

Google Tensör çip Geekbench'de görüntülendi! - Resim : 2

Google Tensör çip Geekbench'de görüntülendi! - Resim : 3

Google'ın Pixel için özel SoC'si olan Tensor çipinin, özellikle AI bilgi işlem ve güvenlik etrafında optimize edildiği, hesaplamalı fotoğrafçılık performansını daha da geliştirdiği ve sesli komutlar, makine çevirisi, altyazı ve dikte gibi özelliklerde daha hızlı yanıt sağladığı söyleniyor. Google başkan yardımcısı Rick Osterloh, Tensor çipinin AI teknolojisi etrafında inşa edildiğini söyledi.

Google çipi ile birlikte Pixel telefonlar daha da hızlı olacağa benziyor. Google'ın son gelişmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?