Güncel

Google unutulmaya yüz tutmuş 3054 dili kurtaracak!

Aragonezce konuşan duydunuz mu? Peki ya Aragonez dilini duydunuz mu?

Google unutulmaya yüz tutmuş 3054 dili kurtaracak!

Hiç Ojibwa veya Navajo konuşan insanlarla karşılaştınız mı? Hayır, muhtemelen hiç duymadınız bile. Fakat bu dilleri konuşan insanları olduğu görmezden gelinemez bir gerçek. Onların da bilimleri, sanatları, şarkıları ve kültürleri var. Yapılan araştırmalara göre 2100 yılında dünyadaki dillerin %50'sinin yok olacağı bildirildi. Eğer bir umut varsa bu tahminlerin yanlış çıkmasını umuyoruz. Google bu dilleri kurtarmayı amaçlıyor.

1340384841_googlehand.jpg

Google'ın geliştirdiği sistem ile Koro dilindeki şarkıları dinleyebilir, 18. yüzyılda neredeyse tükenmiş Amerikan dillerinde yazılan yazıları okuyabilirsiniz. Projeyi yürüten Clara Rivera Rodriguez ve Jason Rissman'in yaptığı açıklamaya göre 3000'den fazla dilde hazırlanan dokümanlarla yok olmanın eşiğine gelmiş kültürleri kurtarmak için güçlü bir adım atılmış olacak. Google hayır kolu olan Google.org tarafından sunulan fikir bir çok dili kurtaracak. Rodriguez ve Rissman tüm insanların buna dahil olmalarını umduklarını söyledi.

Google'ın bu uygulamayla ilgili videosunu izleyebilirsiniz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.