Güncel

Google ve Meta bugüne kadarki en büyük reklamcılık cezasını aldı!

Google'un bu aralar para cezasından burnu kurtulamıyor. Şirket son dönemlerde bir çok ülkeden ceza aldı, buna şimdi de Güney Kore eklendi.

Google ve Meta bugüne kadarki en büyük reklamcılık cezasını aldı!

Güney Kore'nin Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu (PIPC), Google ve Meta'ya gizlilik yasalarının ihlali nedeniyle toplam 100 milyar KRW'lik para cezası verdi. Son dönemlerde Google'ın aldığı cezalara böylece bir yenisi daha eklenmiş oldu. Ayrıca bu cezanın bir detayı daha var. Bu ceza bugüne kadar ülkedeki en büyük ve aynı zamanda özelleştirilmiş reklamcılık için davranışsal bilgilerin toplanması ve kullanılmasına uygulanan ilk ceza.

Google, 69,2 milyar KRW (yaklaşık 50 milyon dolar) en büyük darbeyi alırken, Meta 30,8 milyar KRW (22 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı. İki şirket, üçüncü taraf web siteleri ve uygulamalar aracılığıyla kullanıcı bilgilerini toplamadan önce meşru onay almamakla suçlandı.

Google ve Meta bugüne kadarki en büyük reklamcılık cezasını aldı!

Google ve Meta bugüne kadarki en büyük reklamcılık cezasını aldı! - Resim : 1

PIPC, Google'ın davranış verilerini toplayıp kullanacağı konusunda kullanıcıları gerektiği gibi bilgilendirmediğini tespit etti. Ayrıca, diğer seçenekleri bir "Diğer seçenekler" düğmesinin arkasına saklarken, varsayılan seçeneği "katılıyorum" olarak ayarladığı için de cezalandırıldı. Mayıs'ta Meta, Koreli kullanıcılardan güncellenmiş gizlilik politikasını 8 Ağustos'a kadar kabul etmelerini istemeye başladı, aksi takdirde 9 Ağustos'a kadar Facebook ve Instagram hesaplarına erişimlerini kaybedeceklerdi. Para cezalarının yanı sıra, Google ve Meta'ya rıza diyaloglarını Kore gizlilik yasalarına uygun bir şekilde yeniden işlemeleri emredildi.

Bir Meta sözcüsü TechCrunch'a verdiği demeçte “PIPC'nin kararına saygı duysak da, müşterilerimizle yerel düzenlemelerin gerektirdiği süreçleri karşılayan yasal olarak uyumlu bir şekilde çalıştığımızdan eminiz. Bu nedenle komisyonun kararına katılmıyoruz ve mahkemeden karar istemek de dahil olmak üzere tüm seçeneklere açık olacağız" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.