Güncel

Google ve Türkiye anlaştı mı?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Google'ın Türkiye'deki Android telefonlara lisans vermeyeceğini açıklamasının ardından yeni gelişmeler yaşanıyor.

Google ve Türkiye anlaştı mı?

Aralık ayında ortaya gündeme bomba gibi düşen bir haberle tüm teknoloji sektörü sarsılmıştı. Rekabet Kurumu ile anlaşmazlık yaşayan Google, Türkiye'de satılan cep telefonlarına Android lisansı vermeyeceğini duyurmuştu. Ancak gelen yeni haberlere bakılırsa bu sorun çözülmüş gibi görünüyor.

Google ve Türkiye anlaştı mı?

Türkiye'de cep telefonu üretimi yapan reeder'ın yeni cep telefonu modeli 4 kameralı P13 Blue Max modeli için Google'dan lisans alındığı açıklandı. Kısa süre sonra satışa sunulması beklenen yeni modelin Türkiye'de Android lisansı alması anlaşmanın olduğu olarak yorumlanıyor.

Ancak bu istisnai bir durum da olabilir. Konuyla ilgili taraflardan resmi bir açıklama gelmediği için şimdilik net bir durumun olmadığını da söyleyelim. Öte yandan Google, 5 Şubat 2020 tarihinde Rekabet Kurumu'nda sözlü bir savunma verecek. Bu savunmanın ardından Google ve Rekabet Kurumu'nun resmi olarak açıklama yapmasını bekliyoruz.

 

Ne olmuştu?

Yaklaşık 3 yıl önce Yandex'in haksız rekabet şikayeti ile başlayan soruşturma neticesinde Rekabet Kurumu Google'a 93 milyon TL ceza kesmiş ve bazı konularda belli adımlar atmasını istemişti. Rekabet Kurumu'nun taleplerini uygulanabilir bulmayan Google, Türkiye'de piyasaya sürülecek Android işletim sistemli cep telefonlarına lisans vermeyeceğini duyurmuştu. Atılan bu adım yeni satışa sunulacak Android işletim sistemli telefonlarda Google servislerinin bulunmayacağı anlamına geliyor. 

Yorumlar
Hakan
Başlık: Google ve Türkiye anlaştı mı? Cevap: Google ve Rekabet Kurumu'nun resmi olarak açıklama yapmasını bekliyoruz. zaten diğer konuları konuyu takip edenler biliyor. Şimdi garanti sitede yorum onayı vardır onaylamayacaksınız ama bende milleti salak yerine koymayın diyorum.
Cevapla
yunus
vermesin çin nasıl yapıyorsa biz de öyle yaparız
Cevapla
Murat
Allah aşkına vermesin ülkemden defolsun gitsin arama motoru hizmeti bile vermesin lanet olsun google a nefret ediyorum bu dandik firmadan
Cevapla
Ismail
Yazdı, android telefonundan...
Barış
Aynen kesinlikle dandik:D Vestel bile Android kullanıyor bizim yerli bir şeyimiz yok.
Hakan
Dandikmi Google mı 😀
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.