Güncel

Google'a zarar ettiren büyük hata

Google'ın yaptığı bir hata değer kaybetmesine neden oldu.

Google'a zarar ettiren büyük hata

Gelen haberlere göre tahminlerin altında gelen üçüncü çeyrek kazancını bir hata sonucunda erken açıklaması nedeniyle yatırımcılar panikle ellerindeki hisseleri satmaya başladılar. Bu açıklamadan sonra şirketin hisse alım satımları yaklaşık 3 saat askıya alındı ve internet devi borsayı yüzde 8 değer kaybıyla kapattı.

Gelen bilgilere göre Google, hisselerinin alım-satım askıya alınmadan önce yüzde 10 değer kaybetti. İşlemler yeniden başladıktan sonra yüzde 2 civarında geri alım gerçekleştirildi.

1350721515_google-new-york-borsasini-asagi-cekti1350628867.jpg

Google CEO'su Larry Page bu durum için yaptığı açıklamada, "Bugünkü kargaşa için özür dilerim" dedi. Teknik grup gelir raporunu henüz sonuçlanmadan hatayla yayınladığını belirtti ve şirketin kote olduğu New York borsasından raporu tamamlayana kadar süre istedi. Google hisse alım-satımları yaklaşık 3 saatliğine askıya alındı ve rapor hazırlandıktan sonra yeniden işleme koyuldu.

Açıklanan üçüncü çeyrek verilerine göre konsolide gelirler yüzde 45 artarak yaklaşık 14 milyar dolar olurken net gelir ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20 düşerek 2.1 milyar dolar seviyesinde kaldı. Uzmanların tahminlerine göre her bir hissenin değerinin 10.6 dolar olması beklenirken bu rakam 9 dolarda kaldı.

Page, mobil cihazlardan elde edilen gelirin reklam ve Android'in market uygulaması Google Play ile beraber 8 milyar doları aştığını belirtti. Geçen sene sadece mobil cihazlarındaki reklamlardan elde edilen gelir 2.5 milyar dolardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.