Güncel

Google'dan şarkı sözü hırsızlığı suçlamalarına yanıt!

Teknoloji devi Google, Genius internet sitesindeki şarkı sözlerinin çalınmasıyla ilgili olarak resmi bir açıklama yaptı.


Teknoloji devi Google, şarkı sözleri çalmasıyla gündemde şu sıralar. İddialar online şarkı sözü ve müzik bilgi platformu Genius'tan geldi. Kullanıcıların bazı şarkılar ile ilgili Google’da arama yaptığında karşılarına çıkan özel kutudaki içeriklerin izinsiz kullanıldığı bilgisi verildi.

Google'dan hırsızlık suçlamalarına yanıt!

Genius, bir süredir kendi şarkı sözlerinin kopyalanıp, kopyalanmadığını belirlemek için bir yöntem kullanıyordu. Kendi geliştirdiği bir filigranla özel bir işareti şarkı sözlerinin başına ve sonuna yerleştiren Genius, bu yöntem sayesinde kopyalanan şarkı sözlerini tespit edebiliyordu.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, platform bu yöntemle Google’ın şarkı sözlerini çaldığını iddia etti. Google ise The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada söz konusu iddiayı yalanladı. 

Genius söz konusu iddiasını henüz adli makamlara taşımadı. Ancak ABD basınında yer alan haberlere göre, şarkı sözlerinin fikri mülkiyetine sahip olmayan şirketin iddiasını kanıtlaması durumunda dahi istediği sonucu alması hayli güç. Bakalım Google bu suçlamalar karşısında ilerleyen günlerde yeni açıklamalar yapmaya devam edecek mi?

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.