Güncel

Google'dan Sevgililer Günü'ne özel Doodle

Google sevgililer gününü böyle kutladı.

Google'dan Sevgililer Günü'ne özel Doodle

Google bugün anasayfasını dünya çapında kutlanan Sevgililer gününe ayırdı. Özel günler için Doodle hazırlayan Google, bugün anasayfasında Sevgililer Günü’ne özel Doodle’ına yer verdi.

Hazırladığı hareketli Doodle tasarımında bir erkek ve bir kız figürünün yanı sıra, kalp şeklinde bir kutu ve pasta malzemeleri bulunuyor. Kullanıcılar malzemelerden pasta oluşturuyor ve kalpli kutunun içine yerleşiyor.

1392364160_14-subat-sevgililer-gunu.jpeg

Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan ve 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanan Sevgililer Günü’nün geçmişi ise şu şekilde:

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir.

İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.