Güncel

Google'dan sonra Apple da Türkiye fiyatlarını artırdı!

Google'ın Türkiye'deki hizmetlerinden yüzde 5 ek vergi alacağını duyurmasının ardından Apple'dan da benzer bir hamle geldi.

Google'dan sonra Apple da Türkiye fiyatlarını artırdı!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir yasa değişikliği ile Türkiye'de hayata geçirilen Dijital Hizmet Vergisi ile ilgili olarak teknoloji devleri adım atmaya başladı. Dün akşam saatlerinde Google'ın Türkiye'de sunduğu reklam hizmetlerinden yüzde 5 oranında hizmet bedeli adı altında bir ücret almaya başlayacağını açıklamasının ardından benzer bir adım Apple'dan da geldi. 

Google'dan sonra Apple da Türkiye fiyatlarını artırdı!

Apple, Türkiye’de kullanıma sunulan yüzde 7.5’lik bu yeni vergiyi uygulamaya başlayacağını duyurdu. Bu kapsamda, App Store’daki ücretli uygulamalar ve uygulama içi satın almaların fiyatlarının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Apple Türkiye şu ifadelere yer verdi:

“Vergiler veya döviz kurları değiştiğinde, bazen App Store'da fiyatları güncellememiz gerekiyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Şili, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye'deki vergi değişikliklerine yanıt olarak App Store'daki uygulamaların ve uygulama içi satın alımların fiyatları (otomatik yenilenebilir abonelikler hariç) artacak.”

Uygulama fiyatlarına zam geliyor

Yapılan bu yeni düzenleme ile beraber Apple'ın Türkiye'de sattığı dijital ürünlere (uygulama ve uygulama içi satın alma gibi) yüzde 7.5 oranında zam gelmesi bekleniyor.  

Dijital Hizmet Vergisi nedir?

Yeni tesis edilen ve dijital ortamda sunulan reklam, sesli ve görsel içerik gibi pek çok hizmetten alınacak yüzde 7,5'lik Dijital Hizmet Vergisi, 1 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri, sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı, bu ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması hizmetlerinden elde edilen hasılat bu vergi kapsamında kabul ediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.