Google'dan yeni Nest Termostat iddiası

Google, yeni bir Nest Termostat modeli üzerinde çalışıyor olabilir. Cihazın yenilikçi özellikleri hakkında ipuçları ortaya çıktı.

Google'dan yeni Nest Termostat iddiası

Son zamanlarda Google'ın yeni bir "kablosuz cihazı," ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) belgelerinde dikkat çekti. Bu cihaz, Google'ın Soli radar teknolojisinin yeni uygulama fırsatlarına işaret ediyor. Kısa menzilli 60GHz Soli radar teknolojisi, 802.11n Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısıyla donatılan cihazın bir de taban plakası bulunuyor.

Google'ın 60GHz Soli radar teknolojisi, yakın mesafedeki algılama görevleri için Google ve Infineon tarafından geliştirilmiş bir mm-dalga radar teknolojisidir. Google, sinyal işleme ve yazılım kısımlarını geliştirirken, Infineon Technologies çip donanım teknolojisinin fikri mülkiyet haklarına sahiptir. Benzer bir ürün ilk olarak 2016'da piyasaya sürüldü. Teknolojinin ikinci nesli ise 2018'de tanıtıldı ve Pixel 4'ün hareket algılama modülü ile Nest Hub'ın uyku izleme işlevinde kullanıldı.

Google, geliştirici programı sayesinde dünya çapında bir dizi yenilikçi uygulama başlatabildi. FCC belgelerine göre, gizemli ürünün yeni bir Nest Termostat olabileceği belirtiliyor. Belgeler, cihazın 2.4GHz ve 60GHz bantları dışında başka radyo modüllerine sahip olmadığını ortaya koyuyor. 2020'de piyasaya sürülen Nest Termostat da sadece bu iki frekans bandını destekliyor ve Soli radarını kullanıcı yaklaştığında ekranı otomatik olarak aydınlatmak için kullanıyor. Cihazın, bataryadan bahsedilmemesi nedeniyle sürekli bir güç kaynağına ihtiyaç duyacağı düşünülüyor. Ayrıca sadece 2.4GHz bandında 802.11n Wi-Fi desteklemesi, akıllı hoparlör olması ihtimalini düşürüyor. Google'ın daha uygun fiyatlı Nest Mini'si bile 5GHz bandını destekliyor.

Ayrıca bu cihazın bir akıllı saat olma ihtimali de bulunuyor çünkü bu ürün kategorisinde 5GHz bandı kullanılmıyor. Wi-Fi yalnızca versiyonunda 2.4GHz, Bluetooth ve yeni radar teknolojisi yeterli olabilir. Ancak cihazın normal kullanımda insan vücudundan en az 20 cm uzaklıkta durması gerekecek. Bu nedenle akıllı saat olması pek olası değil ve 2020'de piyasaya sürülen Nest Termostat ile benzer özellikler taşıyor gibi görünüyor.

Sonuç olarak, Google'ın FCC belgelerinde görülen bu yeni gizemli cihazı, yakın mesafede algılama yeteneklerine sahip ve sürekli güç kaynağına ihtiyaç duyan bir cihaz olarak dikkat çekiyor. Google'ın geliştirdiği Soli radar teknolojisi, bu cihazda önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Bu teknoloji, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni ve yenilikçi yollar sunmaya devam ediyor.