Güncel

Google'ın başı cinsel taciz olayları yüzünden dertte

Google CEO'su Sundar Pichai çalışanlara gönderdiği bir e-posta ile şirkette yaşanan cinsel taciz olayları nedeniyle son iki yılda aralarında 13 üst düzey yöneticinin bulunduğu 48 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı.

Google'ın başı cinsel taciz olayları yüzünden dertte

Google CEO'su şirketin cinsel taciz sorunu yaşadığını itiraf etti ve bu yüzden 48 çalışanın işten çıkarıldığını söyledi. Şirketin CEO'su Sundar Pichai, Perşembe günü tüm Google çalışanlarına, şirketin son iki yıldır cinsel taciz nedeniyle 48 kişiyi kovduğunu belirten bir e-posta gönderdi. Bu 48 kişinin 13'ünün üst düzey yönetici ya da üstü bir konumda olduğu da açıklandı.

Google'ın başı cinsel taciz olayları yüzünden dertte

CNBC tarafından ele geçirilen e-postanın New York Times'ta çıkan bir haber sonrası yayınlanması da dikkat çekici bir detay oldu. Android işletim sisteminin kurucusu olan Andy Rubin, geçtiğimiz aylarda şirketten ayrılmıştı. Haberde Andy Rubin'in Google tarafından cinsel taciz iddialarından korunduğu belirtiliyordu. Haberdeki bir diğer iddia ise bu korunmaya ek olarak Rubin'in, 90 milyon dolar gibi yüklü bir miktarda para verilerek şirketten ayrılması da sağlandı. Gazetenin iddialarına göre Google bilerek Andy Rubin'i korudu ve yaşanan olayı örtbas etmeye çalıştı.

Pichai, Google’da çalışanların cinsel tacizi veya görevi kötüye kullanma durumunu bildirmek için kullanabilecekleri yeni araçlar olduğunu da belirtti. E-postada, Google çalışanları cinsel istismarını anonim olarak da rapor edebilecekleri belirtiliyor. Yayınlanan e-posta ek olarak Google'ın İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Eileen Naughton tarafından da imzalandı.

Teknoloji firmalarının başı cinsel taciz iddiaları ile dertte

Sadece Google değil Uber ve Tesla gibi şirketlerde de cinsel taciz iddiaları zaman zaman ortaya çıkıyor. ABD'de cinsel taciz büyük bir suç ve uzun yıllar hapiste kalmaya yetecek cezalar verilebiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.