Güncel

Türkler sanal vatandaşlığı sevdi

Estonya tarafından 2015 yılında verilmeye başlanan sanal vatandaşlık yani e-Residency hizmeti Türkler tarafından da ilgiyle takip ediliyor.


Geçtiğimiz günlerde bir araya gelme fırsatı bulduğum Estonya e-Residency Halka İlişkiler Müdürü Arnaud Castaignet ile bir grup gazeteci ile programları hakkında bilgi aldık. 2015 yılından bu yana Estonya tarafından sunulan e-Residancy programı dünya üzerindeki herkese sanal vatandaşlık hizmeti vermeyi amaçlıyor. Bu hizmeti aldığınızda Estonya'da şirket kurabiliyor, o ülkede kurulan şirketlerin yönetim kurullarına girebiliyor ve bazı işlemleri sanki bir Avrupa Birliği ülkesinde imiş gibi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Türkler sanal vatandaşlığı sevdi

e-Residency programına internet üzerinden başvuruluyor. Bu başvuru için 100 euro ödemek gerekiyor. Daha sonra içinde elektronik imza bulunan bir kimlik kartı sahibi oluyorsunuz. Ancak bu kimlik size Schengen vizesi ya da Avrupa Birliği'ne serbest girişim gibi haklar vermiyor. Bunu özellikle belirtmek isterim. Belgenizi aldıktan sonra eğer isterseniz 190 euro daha ödeyerek bir şirket kurabiliyorsunuz. Şirket kurduğunuzda AB ülkelerinde kayıtlı bir şirketiniz olmuş oluyor. Arnaud Castaignet verdiği bilgilere göre Ekim 2018 itirabiyle e-Residency programında 157 ülkeden 45 bin kişi bulunuyor. Bu 45 bin kişi bugüne kadar 8 bin şirket kurmuş.

1400 sanal vatandaş olan Türk var

Ülke bazında baktığımızda ise Türkiye vatandaşlık sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Bugüne kadar bin 400 Türk sanal vatandaşlık almış e-Residency programından. Bu 1400 Türk ise bugüne kadar 270 şirket kurmuş. Örneğin PayPal Türkiye'de çalışmadığı için bu sistemi kullanan bazı Türkler Estonya'nın sunduğu bu hizmetten yararlanıyor.

Türk girişimcilerden çok memnun olduklarını da belirten Arnaud Castaignet (burada görüşmeyi Türk gazetecilerle yaptığı için bunu söylemediğinin özellikle altını çizdi) başarı hikayelerinde Türkler'i kullandıklarını söyledi. Tasarım ve çalışma anlamında Türkler'i çok sevdiğini söyleyen Castaignet, Türk girişimcilerin diğerlerinden farklı olduğunu sözlerine ekledi.

Castaignet'in bahsettiği girişimcilerden biri olan Rehber Arzu Altınay da programın üyelerinden biri. e-Residency programının üyelerinden olan Arzu Altınay sanal vatandaşlık hizmetini nasıl bulduğunu ve ne gibi avantajları olduğunu aşağıda başarı hikayesi videosunda anlatıyor.

e-Residency programının yararları nelerdir?

Estonya'da e-Residency’e sahip olarak:

  • İnternet üzerinde bir Avrupa/Estonya şirketi kurabilirsiniz.
  • Belgeleri ve sözleşmeleri dijital olarak imzalayabilirsiniz.
  • İmzalı belgelerin gerçekliğini doğrulatabilirsiniz.
  • Belgeleri şifreleyerek güvenli bir biçimde iletebilirsiniz.
  • Şirketinizi dünyanın herhangi bir yerinden yönetebilirsiniz.
  • Elektronik bankacılık ve uzaktan para transferi yapabilirsiniz.
  • Çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarına ulaşabilirsiniz.
  • Ticari hizmet sağlayıcıları, global girişimciler gibi unsurlardan oluşan bir iletişim ağının içinde yer alarak şirketinizi büyütmek için gereken kaynaklara erişebilirsiniz.


e-Residency programı birçok avantaja sahip. Özellikle girişimler için avantajları bulunan bu hizmet ile ilgili detayları resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.