Güncel

Google'ın bu önerisi Türk Facebook kullanıcılarını kızdıracak!

Google'a Why yazınca, önerilen arama önerisi Türk Facebook kullanıcılarını oldukça kızdıracağa benziyor!

Google'ın bu önerisi Türk Facebook kullanıcılarını kızdıracak!

Google arama önerisi Facebook'ta bazı kullanıcıların ortak bir dertten muzdarip olduğunu ortaya çıkardı: "Why do Turkish people add me onFacebook?" (Türkler neden beni Facebook'ta ekliyor?)

Bildiğiniz üzre Google dünyada en çok kullanılan arama motoru ünvanını kımseye kaptırmadan taşımaya devam ediyor. İlk Google'a özel olarak çıkan arama önerisi veya aramamızı otomatik tamamlama diyebileceğimiz özelliği ilginç bir sahneyle karşı karşıya bıraktı. Daha önceleri Google'ın Translate uygulamasında karşılaştığımız bu ilginç enstantelere bir yenisi de arama önerisinden geldi.

1336653494_google-a-why-yazin-turklerle-ilgili-gercegi-gorun-2255361.jpeg

İngilizce olarak arama kutucuğuna "Why" (Neden) yazıldığında önerilerin ilk sırasında şu çıkıyor: "Why do Turkish people add me on Facebook?" yani "Türkler neden beni Facebook'ta ekliyor?"

Bu öneriden sonra Facebook'un türk kullanıcılarının durumunun ne kadar bariz bir şekilde üzücü de olsa ortaya konulduğunu görmüş oluyoruz. Bu
Google'da söz konusu arama sonuçlarına baktığımızda, aynı sitemin Yahoo Answers sitesinde çokça dile getirildiğini de görüyoruz. Yurtdışında çoğunluğunu genç bayanların oluşturduğu bu şikayetlere hala anlam verilemiyor.


*Üzücü bir durum olduğunu, Facebook kullanırken dikkatlı olunması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.