Güncel

Google'in değeri 200 milyar dolara yaklaşıyor

Şirketin hisse değeri geçtiğimiz Cuma günü 619.50$ seviyesine çıkarak son altı ayın en yüksek değerine ulaşmış durumda. Hisse senetlerinde meydana gelen bu artış ile firmanın Pazar değeri 199 milyar dolar seviyesine çıktı.


Bu ayın başlarında yeni ve iddialı sosyal ağı Google+'ı duyurmasıyla Google genel anlamda da bir yükseliş yaşamaya başladı. Bunun en önemli yansıması ise hisse senedi işlemlerini ve dolayısıyla pazar değerini arttırıyor.
2011 yılı üçüncü çeyreği Google için zor atlatılan bir dönem oldu. Her ne kadar 9 milyar dolar civarında bir gelir açıklansa da bu dönemde özellikle ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun temel arama reklam işlemleri için bir soruşturma başlatması nedeniyle 24 Haziran tarihinde 474.88$ rakamına gerilemişti.

1311582148_googleofisleri116.jpg
Fakat Temmuz ayında Google+'ın duyurulmasının ardından 528.94$'a çıkan hisseler üçüncü çeyrek mali raporları ve Google+'ın 10 milyonu geçmesinin Larry Page tarafından duyurulmasının ardından 597.62$'a çıktı. Bu aralık Pazar değerine 20 milyar dolar katkı olmuş oldu.
Son günlerde Google+'ın hızla artan kullanıcı sayısı ve popülerliği Facebook ile iddialı bir rekabete gireceğine dair söylemleri güçlendirdi. Böylece hisseler de en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.
Gelecek haftalarda yatırımcılar Google+'ın daha hızlı bir ivme yakalacağını düşünüyor. Özellikle yaygın kullanıma geçişten sonra yüz milyon sınırının kolayca aşılacağı düşünülüyor. Bu açıdan Google'ın pazar değerinin de daha yüksek seviyelere çıkma beklentisi oldukça artmış görünüyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.