Güncel

Google’ın tesisine düşen yıldırım kullanıcı verilerini uçurdu!

Belçika’da Google’ın veri tesisinin üzerinde çakan şimşek, 0,000001 oranında kullanıcılara ait verilerin kaybolmasına sebep oldu.

Google’ın tesisine düşen yıldırım kullanıcı verilerini uçurdu!

Yapay zeka teknolojisi üzerinde yaptığı çalışmalarla rakiplerinin korkulu rüyası olan dev arama motoru Google, çok küçük bir doğa olayına bile yenilebiliyor. Tıpkı geçtiğimiz gün Belçika'da olduğu gibi.

Google'ın Belçika’daki verilerin toplandığı bir tesisin yakınında çakan şimşek, veri merkezinde güç sızıntısı oluşturarak 0,000001 oranındaki kullanıcı kitlesinin dosyalarının kalıcı olarak kaybolmasına sebep oldu. Google tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada;

13 Ağustos 2015 tarihinde yaşanan dört ardışık yıldırım, depolama sistemlerinde kısa bir güç kaybına ve bazı verilerin kaybolmasına neden oldu. Bu kesinti tamamen Google’ın sorumluluğundadır ve bu yaşanan doğal afet, veri merkezlerinin maalesef savunmasız olduğunu ortaya çıkardı. Google mühendisleri, bazı veri kayıplarının yaşandığı bölgede geniş çaplı araştırmalarına devam edecek” denildi.

1440160511_img20150821152644.jpg

Ufak bir veri kaybı yaşanmış olsa da Google’ın bulut sistemlerinin dahi bu tarz doğa olayları karşısında sorunlar yaşayabildiğini  görüyoruz. Öte yandan şirketin ilerleyen zamanlarda daha sağlam bir güvenlik duvarı oluşturmak için çalışmalara başladığı ve depolama donanımını güçlendirerek sistemin daha güçlü olmasını sağlayacağı bildirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.