Güncel

Görünmezlik pelerini!

Görünmezlik peleriniyle ilgili çalışmalara yenileri ekleniyor.


Bilim-kurgu ve fantastik filmlerde görmeye alıştığımız görünmezlik pelerini birçok araştırmaya ilham kaynağı oldu. Görünmezlik peleriniyle ilgili çalışmalara yenileri ekleniyor.

Son çalışma Fransız bilim adamlarından geldi.  Bilim adamları nesneleri, ısı kaynaklı görüntülemeden saklayacak "Termal pelerin" icat ettiler.

Filmlerde izlediğimiz görünmezlik pelerinine sahip olabilmek, birçok insanın hayali.

Fransız araştırmacılar, yıllardır bilim adamlarının üzerinde çalıştığı "Nesneleri görünmez hale getirme" konusuna yeni bir yaklaşım getirdi.

Nesneleri, ısı kaynaklı görüntüden saklayabilme ve hatta, ısıya hassas elektronik cihazların çevresinde ısıyı yönetme ve hareket ettirme özelliklerine sahip.

Isının bir dalga değil de sıcak bölgelerden soğuk bölgelere yayıldığını ve tüm bunları sağlayacak ısı transferinin farklı bir konu olduğuna araştırmacılar dikkat çekiyor.

Fransız araştırmacıların üzerinde çalıştığı yeni teknikte, her birinin ısıyı iletme ve yayma derecesi farklı olan 20 katmandan oluşan bir pelerin söz konusu. Bu pelerinle, ısıya karşı koruma sağlama, yani ısı kaynaklı görüntülemeden saklama mümkün hale geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.