Güncel

Gözümüz aydın! Kripto para işlemleri için ilk vergi önümüzdeki ay geliyor!

Onaylandı: Endonezya önümüzdeki aydan itibaren kripto işlemlerini vergilendirecek!

Gözümüz aydın! Kripto para işlemleri için ilk vergi önümüzdeki ay geliyor!

Kripto ticaretinde son zamanlarda yaşanan artışın bir sonucu olarak Endonezya, kripto para işlemlerinden katma değer vergisi (KDV) ve bu tür yatırımlardan elde edilen sermaye kazançları üzerinden gelir vergisi almak istiyor.

Önümüzdeki aydan itibaren kripto işlemleri vergilendirilecek!

Reuters'in bildirdiğine göre, 1 Nisan'daki vergi yetkilisi Hestu Yoga Saksama'ya göre Endonezya, 1 Mayıs'tan itibaren özellikle her iki işlemde ve bu tür yatırımlardan elde edilen sermaye kazançlarında %0,1 KDV uygulamak istiyor.

Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisinde COVID-19'un patlak vermesinin ardından, dijital varlıklara olan talep arttı ve kripto sahiplerinin sayısının 2021'in sonunda 11 milyona ulaşması bekleniyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu'nun istatistiklerine göre, emtia vadeli işlem piyasalarındaki kripto para birimi işlemlerinin toplam değeri, 2020'deki işlem sayısından on kattan fazla bir artışla 2018'de 859.4 trilyon rupiye (59.8 milyar $) ulaştı.

Endonezyalıların kripto ticareti yapmasına izin verildi

Endonezyalıların bir emtia olarak kripto para ticareti yapmalarına izin veriliyor, ancak bunları bir ödeme şekli olarak kullanmalarına izin verilmiyor. Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından tanımlanan bir emtia oldukları için KDV'ye tabi olacak. Onlar bir para birimi değil, ”dedi Saksama bir medya brifingine. "Yani gelir vergisi ve KDV uygulayacağız."

Endonezya'nın kripto üzerindeki KDV'si, ülkenin %11 olan genel satış vergisinden (GST) çok daha düşüktür. Sermaye kazançları üzerindeki gelir vergisi, hisse senetlerindeki ile aynıdır: brüt işlem değerinin %0,1'i. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.