Güneş enerjisi, Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin %99'unu karşılıyor mu?

Çalışmalar, Bitcoin madenciliğinin güneş enerjisinin son kullanıcı talebinin %99'unu karşılamasına yardımcı olabileceğini gösteriyor!

Güneş enerjisi, Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin %99'unu karşılıyor mu?

Kripto para endüstrisi geliştikçe, Bitcoin ( BTC ) madenciliği, çevre üzerindeki etkisine yönelik eleştirilere rağmen enerji israfını dengelemek için kullanılması lehine olan argümanlarla giderek daha popüler hale geliyor. Hatta yapılan bir çalışma, Bitcoin madenciliğinin güneş enerjisi depolama sistemleriyle birlikte çalışarak bu etkiyi azaltabileceğini göstermiştir.

Güneş enerjisi, Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin %99'unu karşılıyor mu?

Amerikalı bir yatırım danışmanı ve yönetim şirketi ARK Invest on tarafından yayınlanan 'Big ideas 2023' yıllık raporuna göre, kripto madenciliğini güneş enerjisi sistemlerine dahil etmek, şebekelerin kararlılığını ve ölçeklenebilirliğini artırırken aynı zamanda onları uygun maliyetli tutabilir.

Çalışma özellikle, ekteki tabloda gösterildiği gibi, "pilinin boyutunu 4,6 kat artırarak ve bir Bitcoin madencisi dahil ederek, bir güneş enerjisi sisteminin kârlılıktan ödün vermeden son kullanıcı talebinin %99'dan fazlasını karşılayabileceğini" belirtiyor.

Güneş enerjisi, Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin %99'unu karşılıyor mu? - Resim : 1

Son kullanıcı elektrik talebi sistem tarafından karşılanır. Kaynak: ARK Yatırım

Şirkete göre bunun nedeni, " Bitcoin madencilik makineleri kullanışlı bir enerji aracı: modüler, taşınabilir ve esnek, rüzgar ve güneş kurulumları gibi aralıklı enerji kaynaklarıyla iyi eşleşiyorlar."

“Bitcoin madenciliğini güneş enerjisi depolama sistemlerine dahil etmek, seviyelendirilmiş elektrik maliyetini (LCOE) artırmadan şebekelerin ölçeklemesini ve güvenilirliğini artırabilir. Bir Bitcoin madencisi fazla enerjiyi 'satın alabilir'.”

Bitcoin madenciliği yapmak için güneş enerjisini kullanma

Bu arada, güneş enerjisiyle çalışan BTC madenciliği, Eylül ayında Güney Avustralya'da yaklaşık beş megavat elektrik sağlayan böyle bir maden tesisi açıldığından, Bitcoin'in karbon ayak izini dengelemek için son büyük ölçekli tekliflerden biri. Başka bir güneş enerjisiyle çalışan Bitcoin madenciliği operasyonu daha önce Colorado'da başlatılmıştı.

İlgili bir notta, kripto meraklısı Peter Egyed, diğer adıyla AZ Hodl, Bitcoin madenciliği operasyonuna evde güç sağlamak için şebekeden bağımsız bir güneş enerjisi dizisi kurdu ve 36 aylık süre içinde yatırımından geri dönüş sağlamayı umarak tüm süreci anlattı.

Kripto para birimi YouTuber Drew Vosk, kendi güneş enerjisiyle çalışan madencilik teçhizatlarını inşa etmeyi denemek isteyenler için böyle bir görev için kaç tane güneş panelinin gerekli olduğunu, bunların maliyetlerini, gerekli koşulları ve ayrıca beklenen karlılık.

Aynı zamanda, bazı kuruluşlar BTC madenciliği yapmak için diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyor. Örneğin, Finbold'un 13 Ocak'ta bildirdiği gibi, Doğu Kongo'daki Virunga Ulusal Parkı, finansman ihtiyaçlarını karşılamak için amiral gemisi merkezi olmayan finans ( DeFi ) varlığını madencilik yapmak için doğal hidro kaynaklarını kullanıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.