Güncel

Güneş enerjisiyle çalışan ilk ATM açıldı!

Bakın güneş enerjisiyle çalışan ilk ATM nerede açılmış!


Rusya bir ilke imza attı ve güneş enerjisi ile çalışan ilk ATM'yi (bankamatik) kullanıma sundu. ATM, Sibirya'daki Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'a 40 kilometre uzaklıktaki bir bozkıra yerleştirildi.

ATM'nin yerleştirildiği yerde Rus Coğrafyacılar Derneği'nin organize ettiği "Dolina Tsarey (Krallar Vadisi)" adlı Uluslararası Arkeolojik Kamp hizmet veriyor. Bu bölgede yaşayan ve görev yapan kişiler günün 24 saati nakit para çekip cep telefonlarına para yükleme imkanlarına sahip olacaklar.

1342605802_solaratms1.jpg

Güneş enerjisi ile çalışan ATM; devamlı olarak elektrik donanımı olmayan yerler için tasarlanmış. İlk olarak açılan bu ATM'nin açılışı da özel bir törenle yapıldı. Açılışa Sberbank Doğu Sibirya Kızıl Şubesi Başkanı Valentina Oorjak eşlik etti.

Valentina Oorjak yaptığı konuşmasında, ilk tecrübe olan güneş enerjisi ile çalışan mobil ofis ATM'nin yerleşim merkezlerinden biraz uzak olduğunu, ancak Sberbank'ın bu ATM projesinde başarılı olunacağına inandığını dile getirdi. Dolina Tsareyö kampındaki kazılara 10 farklı ülke ve Moskova, St. Petersburg başta olmak üzere Rusya'nın 10 bölge ve 5 Cumhuriyeti'nden gelen öğrenciler ve genç bilim adamları katılıyorlar. Güneş enerjisiyle çalışan ATM bu çalışanların işine yarayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.