Güncel

Güneş enerjisiyle dünya turu

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 13. etabını başarıyla tamamladı.

Güneş enerjisiyle dünya turu

Ekip kalan 4 etabı da tamamlayabilirse, ilk kez güneş enerjisiyle dünya çevresi dolaşılmış olacak.

Geçtiğimiz aylarda yola çıkan dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan uçağı Solar Impulse 2, 13. etabını başarıyla tamamladı.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Dayton Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan uçak, 17 saatlik uçuşunun ardından Pensilvanya'nın Allentown kentindeki Lehigh Valley Uluslararası Havalimanı'na indi.

Dayton'dan kalkışı küçük bir elektrik arızası dolayısıyla bir gün ertelenen uçağın Atlantik Okyanusu'nu geçmeden önce ABD'de New York eyaletine de uğraması bekleniyor. John F. Kennedy, Newark ve La Guardia havalimanlarının bulunduğu eyaletteki yoğun hava trafiğinin Solar Impulse 2'yi zorlayabileceği belirtiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

Geçtiğimiz haftalarda kaleme aldığımız haberde, güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 adlı uçağın, 9 aylık bakımın ardından tekrar havalanmaya hazırlandığını belirtmiştik. Aylar süren gecikmenin ardından Solar Impulse 2 ilk görevini tamamlamış ve Büyük (Pasifik) Okyanusu geçerek San Francisco koyuna iniş yapmayı başarmıştı.

Bildiğimiz üzere geçen sene Japonya'dan havalanan uçak, Pasifik Okyanusu'nu geçerek Hawaii'ye ulaşmış ve tam 4 gün 21 saat havada kalarak, tek seferde en uzun uçuş rekorunu kırmıştı. Solar Impulse aşırı ısınma hatasından dolayı Hawaii'ye iniş yapmak zorunda kalmıştı. Güneş enerjisi ile çalışan uçak 9 ay bakımın ardından geçtiğimiz günlerde tekrar havalanmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.