Güncel

Güneş tutulması Doodle oldu

Güneş tutulması nedir, neden Google anasayfasında Doodle oldu? Güneş tutulması ne zaman?

Güneş tutulması Doodle oldu

Güneş tutulması Google’ın anasayfasına Doodle oldu. Tüm özel günlerde anasayfasında Doodle yayınlayan Google, bugünkü anasayfasında Güneş tutulması nedir temalı Doodle’ını yayınladı.

Yarın “Güneş Tutulması” yaşanacak ve bu tutulma kısmi olarak 03:57 itibariyle Türkiye’den de izlenebilecek. 2016 yılının ilk ve tek olacak tam güneş tutulması dünya çapında tam anlamıyla görülemeyecek ve sadece denizciler tam tutulmaya şahitlik edebilecek.

1457504511_indir.png

İlginizi çekebilir>>>

Peki tam güneş tutulması nedir?

Ay’ın Güneş’i Dünya’dan DİSK halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

1457504847_total-solar-eclipse-2016-5133038348402688-hp.gif


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.