Güncel

Güney Kore tarihin en büyük sel felaketi altında!

Güney Kore şu aralar yoğun yağmur sebebi ile zor zamanlar yaşıyor. Ülke, yoğun yağmur akışı nedeniyle sel tehlikesi ile boğuşuyor.

Güney Kore tarihin en büyük sel felaketi altında!

Güney Kore'de 4 gündür etkili olan Muson yağmurları ülkenin başına dert oldu. Özellikle başkent Seul'da yaşayan vatandaşları etkileyen yoğun yağmurlar can aldı. Güney Kore geçtiğimiz dönemlerde Parazit isimli film ile ödül almıştı. Aynı filmde bodrum katında yaşayan ve yoksulluğu temsil eden insanların hayatı gözler önüne serilmişti. Bu kapsamda yine bodrum katında yaşayan vatandaşlar canından oldu.

Yoğun yağmurlar başkent Seul'de hayatı felç etti. 1942 yılından bu yana en şiddetli yağışı alan Dongjak bölgesi başta olmak üzere başkentin birçok kesiminde su baskınları yaşandı. Şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldiğini bildiren yetkililer, 8 kişinin ise kayıp olduğunu bildirdi.

Güney Kore tarihin en büyük sel felaketi altında!

Seul metropol bölgesinde devam eden yağışlar hayatı felç etmiş durumda. Küresel ısınmanın etkisi ile iklimde yaşanan değişiklikler ülke için zor anlara sebep oluyor. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un ise kurmaylarına daha fazla can kaybını önlemek için gerekli tedbirleri alma talimatı vermiş, Meteoroloji uzmanları ise şiddetli yağışların Seul ve çevresinde süreceği konusunda uyarmıştı. Ancak buna rağmen ülke can kayıplarının önüne geçemedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.