Günler kısalmaya başlayacak! işte şaşırtan açıklama

Dünyanın dönüşüyle ilgili yapılan bir araştırma, dönüş hızında değişim olduğunu ve günlerin kısaldığını ortaya koydu. İşte tüm detaylar.

Günler kısalmaya başlayacak! işte şaşırtan açıklama

Son birkaç yılda, zaman her zamankinden daha hızlı geçiyor gibi düşünüyorsanız yanız değilsiniz. Günlerin giderek daha hızlı geçtiğini düşünen bilim insanları da bunun üzerine araştırma yapmaya başladı.

Bilim insanlarına göre, bir şey dünyanın daha hızlı dönmesine ve günlerin kısalmasına sebep oluyor. Yapılan araştırmaya göre 29 Haziran'da gece yarısı beklenenden 1,59 milisaniye daha erken yaşandı. Bu, yarım yüzyılı aşkın bir sürenin en kısa günüydü. Yani en azından bilim insanlarının 1960'larda atom saatleriyle Dünya'nın dönüş hızını izlemeye başladığından beri.

Günler kısalmaya başlayacak! işte şaşırtan açıklama

dünya

Bu tek seferlik bir olay değil. 2020'de dünya, tarihin en kısa 28 gününü gördü. Ve daha geçen hafta, 26 Temmuz'da gün normalden 1,5 milisaniye daha az sürdü. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nde araştırmacı olan Leonid Zotov, CBS News'e “2016'dan beri Dünya hızlanmaya başladı” dedi. "Bu yıl 2021 ve 2020'den daha hızlı dönüyor."

Dünyanın oluşumundan bu yana günler çok uzadı. The Guardian'ın belirttiği gibi, yaklaşık 1,4 milyar yıl önce, Dünya'nın bir dönüşü 19 saatten az sürüyordu. Günler, her yıl ortalama olarak saniyenin 74.000'de biri kadar uzuyor. Ancak gezegenin dönüşü günden güne değişebilir.

Bilim insanları, depremler, güçlü rüzgarlar, buzulların eriyip yeniden donması, ay ve iklim gibi dünyanın dönüşünü etkileyebilecek bir dizi faktör olduğuna inanıyor. Günlerin uzunluğundaki dalgalanmaları hesaba katmak için, 1972'den beri ara sıra hesaplamalar yapılıyordu. 

Meta mühendisleri Oleg Obleukhov ve Ahmad Byagowi bir blog yazısında, "Dünya'nın dönüş modeli değiştiğinde, gelecekte bir noktada negatif bir sıçrama yaşamamız çok muhtemel" ifadelerini kullandı.