Güncel

Hackerlar koronavirüs aşısının peşinde

Rus bilgisayar korsanları koronavirüs aşı çalışmalarını hedef alan bir saldırı düzenlendi.


Koronavirüs yani Covid-19 ile ilgili aşı çalışmaları halen devam ediyor. Henüz bulunan bir aşı olmasa da bu alandaki çalışmaların sona yaklaştığı biliniyor. Öte yandan bu aşı çalışmaları ile ilgili bilgileri ele geçirmek isteyen kötü niyetli saldırganlar da boş durmuyor.

Korsanlar koronavirüs aşısına saldırdı

Konuyla ilgili iddia İngiltere'nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) yetkililerinden geldi. Yetkililere göre siber saldırganlar koronavirüs aşı çalışmalarını ele geçirmeye çalıştı. NCSC, saldırganların Rus istihbarat servisine bağlı olarak çalıştıklarından neredeyse emin olduklarını açıkladı.

Ancak Rusya aşı çalışmalarının bilgi hırsızlığı amaçlı olarak hedef alındığı iddiasını reddediyor. Tass haber ajansına konuşan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "İngiltere'deki klinikleri kimlerin hacklemeye çalıştığı hakkında bilgimiz yok ama şunu söyleyebilirim ki, Rusya'nın bu tür girişimlerle ilgisi yok" dedi.

BBC'nin haberine göre bilgisayar korsanlığı yapan grubun, APT29 ismiyle anıldığı, "Dükler" ve "Rahat Ayı" lakapları ile de bilindikleri belirtiliyor. Grubun, WellMess ve WellMail ismindeki zararlı yazılımları kullanarak, bilgisayar sistemlerine sızmaya çalıştığı iddia edildi.

Yorumlar
Tuğçe
Ya bu Rusya ve Çin'in başka ülkelerin teknolojisini, bilgisini ve emeğini çalmaktan başka bir işi yok resmen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.