Hadi iyisiniz: Çip üretiminde talep düşüyor fiyatlar ucuzluyor!

Çip sıkıntısı dünya genelinde oldukça büyük etki bırakmış ve her şeyin fiyatı absürt derecede yükselmişti. Aradan geçen 3 yılın ardından çip ve yarı iletken bileşenleri ilk defa talep düşüklüğü yaşıyor. İşte tüm detaylar.

Hadi iyisiniz: Çip üretiminde talep düşüyor fiyatlar ucuzluyor!

En büyük teknoloji devleri bile, yavaşlayan küresel ekonominin ve azalan tüketici talebinin etkilerini derinden hissediyor. Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC), iki yıldır ilk kez defa üç aylık gelir tahminlerini gerçekleştiremedi. (Kimse işlemci almıyor arkadaş!).

Hızla yükselen enflasyon, yükselen faiz oranları ve giderek artan pahalılığın getirdiği küresel ekonomik kriz, birçok tüketicinin, özellikle pahalı teknolojik ürünler söz konusu olduğunda, zaruri olmadığı sürece harcamalarını kısmalarına neden oldu.

Düşen talep piyasayı ucuzlatabilir

Geniş portföyü sayesinde ekonomik kriz zamanlarında çoğu zaman fırtınayı savuşturmayı başaran Samsung, son üç aylık kârının 8 yılın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı. Eğer durum böyle devam ederse çoğu elektronik üründe bir ucuzlama beklenebilir.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi TSMC de krizi artık hissetmeye başladı. Dördüncü çeyrek geliri %43 artan (20,6 milyar $) yükselmesine rağmen şirket, ekonomik daralma yaşan şirketler arasına katıldı. Bu, şirket için, iki yıl içinde ilk kez tahminleri kaçırdığı anlamına geliyor.

Çipler ucuzlamaya devam ediyor: Teknoloji ucuzlayabilir!

Geçen aya ait raporlar, tüketicilerin daha az işlemci sipariş etmesi nedeniyle TMSC'nin 7nm ve 6nm fabrikalarının kullanım oranlarında ciddi düşüşe neden olmuştu. (yüzde 50'ye düştü) Firmanın ayrıca, ürünlerine olan talebin düşmesi nedeniyle siparişleri azalan müşterilerinden AMD, Nvidia ve MediaTek ile sözleşmelerini yeniden müzakere ettiğini yine sizlere buradan bildirmiştik. Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn'un Zhengzhou tesisindeki Covid ile ilgili kesintilerde TSMC'yi büyük oranda etkiledi.

Piyasada ki bu durum yakın vadede düzelecek gibi görünmüyor. TSMC'nin gelirinin yılın ilk çeyreğinde %15 düşmesi, 2023'ün ikinci çeyreğinde ise bir düşüş daha yaşaması bekleniyor.

TSMC, ABD'deki tesislerine milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Şirket Arizona'da en gelişmiş 3nm ve 4nm çipleri üretmek için yeni bir fabrika yaptığını biliyoruz. Çinli milliyetçiler ise bu durum karşısında oldukça rahatsızlık duyuyorlar. Zira Çinli milliyetçi Global Times, ABD'nin TSMC'yi Arizona fabrikalarını inşa etmesi için "kandırdığını" ve Tayvan'dan teknoloji çaldığını iddia etti.