Güncel

Haftanın Teknoloji Gündemi - TeknolojiOku

Geçtiğimiz hafta teknoloji gündemini hangi konular meşgul etti?


Teknolojinin gelişimini ne kadar hızlı da takip etsek, yine bazı konularda  eksikliğimiz muhakkak olacaktır, gündemi kaçırdım diye üzülmeyin! Geçtiğimiz hafta teknolojinin en çok konuşulanlarını sizler için  değerlendirmeye aldık. Her hafta düzenli bir şekilde gündemin nabzını sizler için tutacağız. 

Hep birlikte geçtiğimiz hafta Teknoloji Gündemi'ni hangi konuların meşgul ettiğine bakalım!

Google...

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan firmalarından birisi Google'dı. Belki  de Google'ın 2012 yılı içerisindeki en büyük ve en önemli haftalarından  birisi idi. Google, I/O 2012 etkinliğinde tüm dünyanın en çok kullanılan  işletim sistemi Android'in yeni sürümü 4.1 yani Android Jelly Bean'ı  tanıttı.

1340868376_665x300-copy.jpg

Mobil tutkunlarının hayranlıkla beklediği bu yazılım, yine uzun zamandır  bilgilere internete sızan Google'ın yeni tableti Nexus 7 ile birlikte  tanıtıldı. Yeni Android sürümü, Google'ın mühendislerinin hünerlerini  birer birer sergilediği, tamamen hıza odaklandıkları ve bunu çok yüksek  derecede başardıkları bir şov haline geldi...

1340866501_ekran-alintisi.jpg
Google'ın yeni Android sürümü ile birlikte %30'luk bir performans artışı  sağlanırken, Android 4.1, daha kolay bir arayüz ve daha kullanışlı  widgetlerle birlikte geliyor. Google'ın yine I/O 2012 etkinliğinde  tanıttığı diğer cihazları ise beklenen Nexus 7 ve sürpriz bir şekilde  karşımıza çıkan akıllı ses sistemi Nexus Q oldu.

1340866869_2.jpg
İlk defa Nexus 7'de kullanılmaya başlanacak olan Jelly Bean, ardından,  Motorola Xoom ve Google Nexus S bu güncellemeye kavuşacak. Google'ın I/O  2012 etkinliğinde tanıttığı muhteşem gözlükleri de geçen hafta teknoloji  gündemini en çok meşgul eden cihazlardan birisi oldu.

Android 4.1 Jelly Bean'dan gelen ilk görüntüler için


İnternete girebilen, sosyal ağları gözünüzün önüne getiren, hatta  hareketleri bile algılayabilen Google Glasses, milyonlarca kişi tarafından  şimdiden heyecanla bekleniyor. Dünyada bir ilki gerçekleştiren Google'ın o  muhteşem gözlükleri için ne kadar fiyat ödeyeceğiz diyorsanız, Google tüm  dünya için ön sipariş fiyatını 1500 dolar olarak açıkladı. Ön Sipariş  veren kullanıcılar 2013'ın ilk aylarında gözlüklerine kavuşacaklar!

Twitter...

Geçtiğimiz hafta gündemi meşgul eden konulardan bir diğeri de, dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Twitter'dan geldi. Twitter'ın ilk şeffaflık raporu yayınlandı ve ifade özgürlüğü gündeme geldi.  Twitter bu raporda kullanıcıların istediklerini dile getirme, hükümetlerin  kullanıcı detaylarını hangi sıklıkta istediği gibi bilgileri paylaştı.  Twitter'ın ne kadar telif hakkı şikayeti aldığı ve içerik sahibi  şirketlere ödenen cezalar gibi bazı bilgiler de eklenmiş.

https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/665x300/twitter.jpg

Yayınlanan raporda ortaya çıkan bilgilere kullanıcı bilgilerini en çok  talep eden ABD hükümeti oldu. Bu taleplerin yaklaşık %75'i ABD hükümetine iletilmiş. Ayrıca buradaki asıl belirtmek istediği hükümetlerin  sansürlenmesini istediği içeriklere sansür getirmediğini belirtmek  istiyor. Resmi soruşturmaların artmasıyla açıklama yapmak isteyen Twitter  şeffaflık raporunu yayınlıyor.


HTC vs Apple...

HTC İngiltere'de bir patent davası kazandı. Apple, bazı patentlerini ihlal  ettiği gerekçesi ile HTC'ye karşı İngiltere'de dava açmıştı. Şimdi mahkeme  yargıcı HTC'nin akıllı telefonlarında Apple'ın patentlerini ihlal  etmediğine karar verdi.
Apple, daha önce HTC'nin cihazlarında dokunmatik ekran teknolojisi ile  ilgili dört patentini ihlal ettiği gerekçesi ile dava açmıştı.

1341576733_120705htcapple.hlarge.jpgDavaya  bakan Yargıç Christopher Floyd söz konusu dört patentin üçünün geçersiz  olduğunu söyledi.Peter Bell "akıllı telefon patent savaşlarında Apple, önemli bir yenilgi  almıştır" dedi. HTC bir bildiri yayınladı ve HTC, Apple arasındaki diğer davaları da  kastederek "Açıkçası biz Apple'ın pazardaki rekabeti, mahkeme rekabetine  taşımasından dolayı hayal kırıklığı içerisindeyiz" dedi.

Geçtiğimiz hafta verilen mahkeme kararları ile Apple Samsung'a karşı üst  üste bir hafta içinde iki dava kazanmıştı. Şimdi ise kaybeden Apple oldu.

Sharp yeni Android 4.0'lı telefonunu tanıttı!

Sharp bildiğiniz üzere uzakdoğu merkezli olarak elektronik cihazlar üreten  son derece yaygın bir elektronik marka olarak tanınıyor. Uzakdoğuda  sunduğu elektronik çözümlerle milyonlarca kişi tarafından tercih edilen  Sharp, akıllı telefon piyayasına ilk adımlarını attı.

Son zamanlarda popüler olan Android 4.0 Ice Cream Sandwich'li telefonlara  Sharp, bir yenisini daha ekledi. Aquos Phone SL IS15SH adıyla duyurulan  yeni telefon, kızaklı bir yapıya sahip. Son derece renkli yelpazesi ile  sunulan yeni Sharp markalı akıllı telefonlar piyasaya çok hızlı bir giriş  yaptı. 
1341395701_dhsharpaquosphone.jpgTelefonun özelliklerine baktığımızda;  1.4 ghz hızında çalışan işlemcisi, Qualcomm MSM8655 mimarisini kullanıyor.  Adreno 205 grafik arabiriminin kullanıldığı yeni Aquos, 121 mm x 58 mm x  14.9 mm ebatlarında ve 152 gram ağırlığında son derece şık bir kızaklı  yapıya sahip. Üzerinde Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemini  bulunduran cihazda, 3.7-inç boyutunda - 540 x 960 piksel (qHD)  çözünürlüğünde dokunmatik kapasitif ekran kullanılmış durumda. 8  MegaPiksel kamerasıyla muhteşem fotoğraf çözümleri sunuyor. Üzerinde  fiziksel olarak Home tuşu bulunan yeni Sharp markalı akıllı telefonlar,  çok ses getireceğe benziyor.

Microsoft Office'den...

Micrsofot'un geçtiğimiz günlerde internete bilgileri sızan yeni ofis  paketinden müthiş gelişmeler gelmeye devam ediyor. İlk logoları da sızan  yeni ofis paketi 1341576972_artimg198x1669857.jpgile ilgili en önemli gelişmelerden birisi de PDF dosyaları ile alakalı oldu. Son yılların en gözde dosya formatlarından  olan PDF'ler, Microsoft'un yeni ofis paketiyle dokunulmazlıklarını  kaybediyor.

Planlamalar herhangi bir şekilde aksiliğe uğramaz ise Microsoft önümüzdeki sene yeni işletim sistemi Windows 8 için Metro arayüze uyumlu, yeni bir Office yazılımı çıkarmayı düşünüyor. Uzun süredir üzerinde çalışıldığı bilinen yeni Office sürümünden ilk logolar internete sızdırıldı bile.

1341212381_1.jpg
Microsoft'un en az işletim sistemleri kadar, tüm dünyada ünlü olan,  bilinen, tanınan Office yazılımının 15. sürümü 2013 adıyla karşımızda olacak. Office 2013'ün logosunda tamamıyla turuncu renk hakim durumdayken, sızdırılan diğer logolar ise şöyle.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.