Güncel

Hamlet okuyan robot!

Lyon'daki uluslararası robot fuarının yoğun ilgi gören modellerinden biri de Şekspir'in Hamlet'inden pasajlar okuyan robot oldu.

Hamlet okuyan robot!

Shakespeare'in Hamlet'inden pasajlar okuyan robot insan gibi mimik yapabiliyor. Birçok dili konuşup, sorulara yanıt verebilecek şekilde programlanıyor. Eğlence robotu olarak sahneye çıkıp şarkı söylüyor.

1331932106_innorobo201101.jpg

Ayrıca fuarda birde robot çocuk var. Robot çocuğun, 53 değişik eklemini hareket ettirebilme gibi yeteneklere sahip. Elleri ve parmaklarını tek tek hareket ettirebilmesi büyük bir başarı olarak görülüyor. Gözleriyle aldığı görüntüleri ve vücudundan gelen algıları bilgisayarında işleyerek insan gibi hareket edebiliyor. Robotun çocuk şeklinde yapılmasındaki amaç bir çocuk gibi robotun nasıl öğrenebileceği, zamanla nasıl bir akıllı sistem haline gelebileceğini göstermek.

1331932138_hi-852-robo-icub-6col.jpg

1331932214_60615.jpg

Gelecekte robotların giderek artan bir biçimde, savaşlardan iş yaşamına hatta mutfağa kadar her yerde yoğun olarak kullanılacakları tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.