Güncel

Hangi ülkeler Türkiyeyi internette aratıyor? Hangi ülkelerin ilgisi azaldı?

Akıllı seyahat sitesi KAYAK.com.tr, Türkiye odaklı aramaları analiz ederek en çok hangi ülkelerin Türkiye'ye ilgi gösterdiğini saptadı. Araştırmaya göre Rus, İsviçreli, Polonyalı turistlerin sayısında artış görülürken, Alman ve İngiliz turistlerin sayısın

Hangi ülkeler Türkiyeyi internette aratıyor? Hangi ülkelerin ilgisi azaldı?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) haziran ayında hava limanlarındaki hava trafiğinin son yılda yaklaşık yüzde 10 oranında artış gösterdiğini açıklamasının* ardından, 31 ülkede hizmet veren akıllı seyahat sitesi KAYAK, dünyanın Türkiye’ye ilgisini ölçtü. KAYAK, sitede yapılan tüm Türkiye odaklı aramaları analiz etti.**

ANTALYA’DAKİ HER ÜÇ TURİSTTEN BİRİ RUS

KAYAK’ın araştırmasına göre ülkemizi en çok merak edenler Ruslar. Bu ülke vatandaşlarının Türkiye’ye ilgisi geçen yıla göre yüzde 106 oranında arttı. Sürpriz olmayan bu sonucu, Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verileri de doğruluyor: Antalya’yı 2014’ün ilk yedi ayında ziyaret eden 7 milyon turistin 2,1 milyonu Rus idi. Yani şehirdeki her üç turistten biri Rus.

İkinci sıradaysa İsviçreliler ve Polonyalılar yer alıyor. İki ülkeden yapılan aramalarda önceki seneye kıyasla yüzde 30 tırmanış görüldü. Bu ülkeleri yüzde 21’le Hindistan izledi. Fransa ve Avusturya’dan yapılan aramalarda yüzde 15 oranında yükselme görülürken, İltalya’dan yapılan aramaların sadece yüzde 3 artması dikkat çekti.

1408443222_kayakarastirmagrafik.jpg

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ İNGiLTERE’DE

Sürpriz Almanya’dan geldi! Almanların ilgisi önceki seneye oranla yüzde 8 oranında azaldı. Benzer bir sonuç ABD’den de geldi: ABD’lilerin Türkiye odaklı aramaları yüzde 9 oranında düşüş gösterdi. En büyük düşüşse İngiltere’de yaşandı. İngilizlerin ilgisi yüzde 26 azaldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.