Güncel

Hangisi daha güvenli! Android-iPhone!

Her iki işletim sisteminin de yıllardır güvenilirliği sorgulanır ve birinin diğerine kıyasla daha güvenlikli olduğu yazılır ve söylenir. İşte gerçek!


iPhone'un, kullanıcı verilerinin korunmasıyla, Android akıllı telefonlardan daha iyi başa çıkan bir cihaz olduğu düşünülüyor. Bu konudaki son bilgi ise, güncellenmiş gizlilik kurallarıyla iOS 14 tarafından açıklanan güvenlik kuralları olmuştur.

Ancak aniden Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışma ile tüm bunların bir efsaneden başka bir şey olmadığı açıklandı. iPhone uygulamalarının Android uygulamaları kadar kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği ortaya çıktı.

Android Mi Daha Güvenli iPhone mu?

Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklama;

Genel olarak, her iki platformun da tüm gizlilik açısından diğerinden açıkça daha iyi olmadığını gördük. Akıllı telefon mimarisi seçiminin kullanıcının kişisel verilerinin güvenliğini koruyabileceği savunulsa da analizimiz iOS ve Android arasında net bir kazananı ortaya çıkarmadı. İzleme amacıyla veri paylaşımı her iki platformda da genişletilmiştir.

Böylece araştırmacılar, Android akıllı telefonlara kıyasla iPhone'un güvenliği hakkındaki popüler efsaneyi yok etti.

Bununla birlikte, çalışmanın Nisan ayında iOS 14.5 kullanılarak yapıldığını belirtmekte fayda var. Ancak, Apple'ın iPhone'daki uygulamaların etiketlerini izlemek ve gizlilikle ilgili zorunlu bir reddetme getirdiği göz önüne alındığında, bilim adamlarının çalışmaları oldukça alakalı olarak kabul edilebilir.

Yorumlar
Orçun
Android daha güvenli
Cevapla
Evzzzz
Komik soru tabikide İPhone İOS daha güvenli
Cevapla
Nice
Kaliteli habercilik bu olsa gerek..
Cevapla
Ahmet
Teknolojioku gerçekleri söylüyor iPhone fanboyları kuddddduruyorrrrrrrr
Cevapla
🇨🇵🇳🇱DANIEL DANNY SPLIT FRANCE 1996😈
HİÇ ŞÜPHESİZ, TARTIŞMASIZ İPHONE DAHA GÜVENLİ.
Cevapla
Lylo
Kesinlikle, başlıkta güvenlik yazıyor ama gizlilikten bahs etmişler, ki gizliliğin işletim sistemiyle çok alakası yok, uygulamalarla alakalı
Cringe'sin
iPhone daha kötü kudur
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.