Harmony (ONE) blok zinciri nedir ve neden bu kadar çok ilgi görüyor?

Harmony platformunun yerel kripto para birimi olan Harmony (ONE) hakkında merak edilenleri bu yazımızda açıklıyoruz.

Harmony (ONE) blok zinciri nedir ve neden bu kadar çok ilgi görüyor?

Harmony (ONE) Coin, farklı zincirler arasında çalışan Ethereum uygulamalarını ölçeklendiren herkese açık ve hızlı bir blockchain projesi şeklinde tanımlanabilir. Harmony (ONE) nasıl çalışıyor? Harmony (ONE) nasıl satın alınır? Harmony (ONE) niçin bu kadar çok ilgi görüyor? Harmony (ONE) hakkında merak edilenleri başlıklar eşliğinde açıklıyoruz.

Harmony(ONE) kripto nedir?

Harmony (ONE), her ikisinden de ödün vermeden hem ölçeklenebilirlik hem de ademi merkeziyetçilik sağlama bilmecesini ele almayı amaçlayan blok zinciri tabanlı bir platformdur.

Harmony (ONE), Binance Launchpad'in ilk borsa teklifinin (IEO) bir parçası olarak Mayıs 2019'da piyasaya sürüldü. Ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik çabaları arasında bir köprü olması hedefleniyor. Veri paylaşımını ve takas edilebilir token ve karşılıksız varlık pazarlarının inşasını vurgulayarak "ölçekli ölçekte ademi merkeziyetçilik" sloganıyla inşa edildi.

Ayrıca, Harmony iki "düşük" ile yüksek verim sağlamayı vaat ediyor: gecikme ve maliyetler. Birleştirildiklerinde, platformu gelecekteki ademi merkeziyetçi güvenilmez ekonomiler için temel oluşturma çabalarının merkezine koymaları bekleniyor.

Harmony, 2018 yılında IEO'dan önce bir şirket olarak başladı. Peki Harmony'nin (ONE) arkasında kim var? Silicon Valley'in Consensus Capital'i, Hong Kong'un Lemniscap VC'si ve diğerleri de dahil olmak üzere birden fazla yatırımcı, Nisan 2019'da 18 milyon dolar toplayan bağış toplama girişimiyle ilgilendi. Yatırımcılar, ön ödeme için 12.6 milyar dolar ayırarak şirketin ONE tokenlerinin neredeyse 2,8 milyar dolarını satın aldı.

Harmony, yatırımcılara, veri paylaşımı, merkezi olmayan pazarlar, tedarik zinciri izleme, reklam alışverişi, kredi derecelendirme sistemleri ve oyun odaklı, şirketin çeşitli işletmelerde benimsenmesini sağlayacak bir ekosisteme erişim sağlar.

Harmony (ONE) blok zinciri nedir ve neden bu kadar çok ilgi görüyor? - Resim : 1

2- BİR nedir?

ONE tokeni, Harmony konsensüs modelinde hisse olarak kullanılır. Sahipler blok ödülleri kazanabilir ve sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamak için ödüllendirilebilir.

Harmony, diğer birçok 2. katman (L2) platformu gibi, kendi topluluk simgesi olan Harmony ONE'a sahiptir ve bu, protokolün dünya çapında milyarlarca kişi için açık fikir birliği prosedürlerine yardımcı olma hedefini vurgular.

Harmony ONE belirteci, oylama, işlem ücretleri, gaz ücretleri, stake etme ve ödül kazanma dahil olmak üzere tüm platform etkinlikleri ve olanakları için ödeme yapmak için kullanılır.

Harmony ONE jetonunun Mart 2020'ye kadar dinamik bir enflasyon programı vardı. Daha sonra enflasyon oranı sabit bir yıllık orana değiştirildi.

3- Harmony ONE nasıl çalışır?

Rastgele durum paylaşımının kullanılmasıyla Harmony, ölçeklenebilirliği iyileştirir ve işlem ve blok oluşturmayı hızlandırır. 

Rastgele durum paylaşımı, gecikmeyi azaltmak için ağın veritabanını parça adı verilen daha küçük bölümlere ayırmasına olanak tanır. Ayrıca, parçalama, ağ tıkanıklığını önlerken neredeyse anlık işlemlere izin verir.

Parçalama tekniği, uyarlanabilir bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanan dağıtılmış bir rastgelelik oluşturma prosedürüne dayanır. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve basit ve kolay doğrulama bu kombinasyonla mümkündür.

Hızlı Bizans Hata Toleransı protokolü (FBFT), Harmony ağı tarafından kullanılan BFT protokolünün bir çeşididir. FBFT, işlemleri paralel olarak işleyerek Harmony ağının hızını ve verimliliğini artırır. Eşzamanlı olarak Harmony, toplu bir imza kullanarak işlemleri imzalayarak iletişim maliyetlerini en aza indirir ve 250 veya daha fazla doğrulayıcının iki saniyeden kısa sürede bir fikir birliğine varmasına olanak tanır.

4- Harmony ONE hangi ağı kullanıyor?

Harmony, 2 saniyelik işlem kesinliğine ve Ethereum'dan 1000 kat daha düşük ücrete sahip bir Ethereum ağı üzerinde çalışan bir ana ağ içeren açık ve hızlı bir blok zinciridir.

Harmony (ONE) blok zinciri, Ethereum ağı üzerine kurulmuş bir L2 blok zinciri platformudur ve geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) oluşturmasını kolaylaştırır.

Ethereum'un yüksek gaz ücretleri nedeniyle, daha fazla altcoin, DApp'leri geliştirmek için en popüler ağ olarak Ethereum'u tahttan indirmek amacıyla ölçeklendirme çözümleri geliştiriyor. Bu kategorideki diğer birçok platformun aksine Harmony, Ethereum ile rekabet etmek yerine onunla işbirliği yapıyor.

5- Harmony ONE nasıl satın alınır?

Harmony, en kolay şekilde bir kripto para borsası aracılığıyla satın alınabilir; ancak Coinbase uygulaması ve Coinbase cüzdanı Harmony ONE madeni para ticaretine izin vermez.

Harmony ONE satın alma adımları aşağıda listelenmiştir: 

  • ONE destekli kripto para borsalarını karşılaştırın: Ücretler, güvenlik ve ödeme yöntemleri kripto para borsaları arasında farklılık gösterir, bu nedenle hangisinin size en uygun olduğunu bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekir. Yeni başlayan biri olarak geniş bir özellik yelpazesine ihtiyacınız yok ve değişimleri daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
  • Bir platformda ticaret hesabı oluşturun: Hesap oluşturmak istediğiniz borsanın web sitesini ziyaret edin. Sizi, adınız, e-posta adresinizle başlayarak kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz ve bir adres kanıtı vb. gönderebileceğiniz hesap oluşturma sayfasına götürecek olan "kaydol" düğmesine tıklayın.
  • Hesabınıza para yatırın: Harmony satın almak için banka havalesi, kredi kartı veya banka kartı veya bir kripto cüzdanından Bitcoin kullanarak hesabınıza para yatırın.
  • Harmony Satın Al: Ardından satın almak istediğiniz tutarı girip “satın al” butonuna tıklayarak Harmony satın alma işleminizi tamamlayın.