Güncel

Hazine'den Turkcell'e veto!

Gözde Girişim ve Çukurova Holding'in Turkcell'in borcuna kredi sağlanması amacıyla yapılan anlaşmaya Hazine'den onay çıkmadı.

Hazine'den Turkcell'e veto!

Hazine bakanlığı Yıldız Holding iştiraklarından Gözde Girişim'in Çukurova Holding'e kredi imkanı sağlamasına izin vermedi. Çukurova Grubu, Turkcell'de Çukurova Grubu'nun Rus Alfa Gurubu ile dava konusu olan 1.6 milyar dolarlık borcuna kredisağlanması için Gözde Girişim ile masaya oturmuştu.

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı. Şeker, Hazine'nin Gözde Girişim'in  Çukurova grubunun yüzde 13.8'lik Turkcell hissesini geri alabilmesi için gereken finansmanı sağlaması konusunda olumsuz görüş bildirdiğini söyledi. Şeker, "Hazine bu konudaki görüşünün olumsuz olduğunu bildirdi. BDDK'dan da sözlü olarak olumsuz görüş geldi. 30 Temmuz'a kadar süre var, değerlendirmemiz sürüyor" dedi. 

1405533117_img20140716204950.jpg

Turkcell'de dolaylı olarak yüzde 13.22 payı bulunan Altimo, Çukurova Grubu ile dolaylı yüzde 13.8'lik payın sahipliği konusunda 2005 yılına dayanan bir anlaşma nedeniyle uzun yıllar boyunca davalık olurken, bu uzlaşmazlık şirketin son yıllardaki genel kurullarının yapılmasını ve temettü dağıtımlarının gerçekleşmesini engelledi. 

Turkcell'de TeliaSonera'nın  direkt ve dolaylı olarak yüzde 37.3, Altimo'nun ise yüzde 13.22 hissesi bulunuyor. Çukurova Grubu, Altimo'nun rehninde bulunan yüzde 13.8 hisseyi alması durumunda Turkcell'i dolaylı olarak kontrol edebilir hale geliyor. Çukurova'nın bu hisseyi alamaması halinde ise Turkcell İletişim'in kontrolü Altimo ve Teliasonera'ya geçiyor. Çukurova'nın Turkcell hissesini geri alabilmek için 30 Temmuz'a kadar süresi bulunuyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.